Vakond-probléma: útmutató a kerti hatékony és kíméletes védelemhez

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Mindannyian tudjuk, hogy rendkívül hasznos kis élőlények, mégsem szeretjük, ha a kertünkben portyáznak a vakondok.

Néhány szóban a probléma „okozójáról”:

A vakond föld alatt élő kis emlős, amely a táplálkozása során számtalan alagutat fúr. Teszi ezt akár a dísz- akár a konyhakertben, miközben a táplálékát, azaz a rovarokat keresi. Mivel a különböző pajorok, giliszták, bogarak a növények gyökérzónájában élnek és táplálkoznak a vakond vadászat közben károsíthatja a növények gyökérrendszerét, vagy akár a gyepet is tönkre teheti.

A vakond nem alszik téli álmot. Az év nagy részében aktív, ezért aki nem tesz a vakond megjelenése ellen semmit télen, tavasszal megnézheti magát. Nem lehet könnyen meggyőzi a területbitorlót, hogy hagyja el a kertet.

Ha egy hosszútávú, hatékony megoldást keresel, akkor töltsd le a tudásanyagom itt!

Íme néhány elterjedt módszer, ami nem biztos, hogy elég hatékony:



A fizikai akadályok

Vakondháló: A növények gyökerei alá helyezett műanyag háló megakadályozhatja a vakondok feltúrását, így legalább a csúnya vakondtúrások nem éktelenkednek a kertben. A megfelelően telepített vakondháló 25-30 cm mélyre van rakva, a telekhatáron medence-szerűen felhozva a talajfelszínig és rögzítve ott. Ha nem így telepíted a hálót, akkor csak egy felesleges és költséges művelet. Hiszen, ha nincs elég mélyen a vakond kedvére tud csemegézni a gyökérzónában, kihordva alóla a földet, ha pedig nincs kialakítva a mélyen telepített hálóhoz az „oldalfal”, simán beássa magát a háló fölé, és ugyanott tartasz, mintha nem lenne.

Gátak: A kellően mélyen elhelyezett szilárd gátak a kert telekhatára mentén megakadályozzák a vakondok bejutását. Viszont a függőlegesen elhelyezett erős vakond hálót nem kis munka telepíteni, mert a munkaárok kiásása nagy földmozgatásokkal jár. A módszer legnagyobb előnye, hogy a kerti munkát soha nem fogja akadályozni a háló. Így bátran lehet gondolkodni átalakításban, favágásban, vagy új telepítésekben is.



Természetes riasztók

Növények: Bizonyos növények, mint a ricinus, a kutyatej (Euphorbia lathyris) vagy a fokhagyma természetes vakondriasztóként szolgálhatnak. Ezek a növények csak akkor tudnak hatékonysággal védeni, ha sok van belőlük a kertben. Csak így tudnak magas koncentrációt fenntartani a talajban a gyökér által kibocsájtott illóanyagokból, amik a vakond szaglását megzavarják.

Illóolajok: A citromfű, kámfor vagy mentaolaj használata szintén elriaszthatja a vakondokat. Ezek az olajok erős illatukkal zavarhatják meg a vakondok érzékelését és elriaszthatják őket egy időre. Itass át egy keményre gyúrt papaírgalacsint illóolajjal és helyezd be a vakond járatába. A párolgásával egy ideig távol fogja tartani a vakondot.



Népi módszerek

Szájról-szájra terjedő régi, hagyományos módszerek, amelyek változó hatékonysággal működnek. Ilyen például a kutyaszőr/ macskaszőr és emberi haj járatokba helyezése. A vakond számára ragadozónak számító élőlények illata alkalmas lehet a kis árokásó távoltartására, de ki kell próbálni mennyire vakmerő a vendéged.



Környezetbarát vakondűző módszerek:

Hang- és rezgésalapú megoldások

Az ultrahangos eszközök a föld alatt kellemetlen hangokat és rezgéseket keltenek, amelyek elriaszthatják a vakondokat. Viszont ma már elég gyakori, hogy a vakond idővel megszokja ezeket a hangokat, sőt többször hallottam olyan esetről is, hogy kitúrta a földbe szúrt eszközt, hatástalanítva azt.

Csapdázás

Az élvefogó csapda egy igazán humánus módszer, amely lehetővé teszi a vakond élve elfogását és más helyre történő áthelyezését, elköltöztetését. Fontos tudni, hogy nagy odafigyelést igényel a csapdák lehelyezése a földbe és azok napi ellenőrzése. Természetesen hatalmas sikerélmény, amikor ezt vaksi kis állatot a kezünkben tudjuk tartani. A befogott állatot mezős területre vidd el, ahol könnyen talál magának megfelelő életteret.



A vakondok elleni védekezés során fontos a környezettudatosság, és a prevenció. Ha megfelelő eszközökkel riasztod el a kertedből ezt az egyébként rendkívül hasznos állatkát, hidd el békében meg fogtok férni egymás mellett. Nem fogja vadászterületnek tekinteni a kerted, és aláásni az egészet, ha a megjelenésére azonnal reagálsz, az év során pedig törekedsz a folyamatos riasztására.

A Mihez kezdj a vakonddal? című ingyenes tudásanyagból megtanulhatod ennek a fenntartható, környezetbarát módszerét!

Kattints ide és töltsd le!



Vakondmentes kertet kíván

Molnár Gábor Éva kertészmérnök

https://kertfuvesites.hu