-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A fagyosszentek a magyar népi hagyomány szerint a Pongrác, Szervác, Bonifác napok (május 12., 13., 14.), valamint Orbán napjának (május 25). a közös elnevezése. Az Ipoly mentén a néphagyomány az ezután következő Zsófia-naptól is fagyot várt.
Májusi fagyok
A májusi fagyok valószínűleg azért kapnak különös figyelmet, mert a zsenge növényzet ilyenkor sínyli meg legjobban a fagyot. A jelenséggel régóta foglalkoztak a meteorológusok, többek között Karl Dove, Richard Assmann és Wilhelm von Bezold. Bezold szerint a fagyosszentek idején észak-nyugat Európában rendszerint légnyomási maximum van, míg keleten és délkeleten alacsony a légnyomás. A légnyomás-minimum közepe Magyarország, ahol az Alföld ebben az időben erősen fölmelegszik. A fagyosszentek jelenségével részletesen foglalkozott Hegyfoky Kabos, akinek "A május havi meteorologiai viszonyok Magyarországon" című munkája 1886-ban jelent meg a Természettudományi Társulat megbízásából. A lehűlés jelenségét nem csak Magyarországon, hanem Ausztriában, Németországban és Lengyelországban is megfigyelték.
Borsó hóban - 2017. április 19.
A várható májusi fagyok miatt a kényesebb növényeket (uborka, paradicsom, bab) csak a fagyosszentek után ültették. Egy topolyai népi magyarázat szerint „Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok - ezért haragusznak ránk emberekre és évről évre visszajönnek, hogy bosszantsanak bennünket".
A naphoz időjóslatok is kapcsolódtak: például Nagydobronyban úgy tartották, "Ha fagyosszentekkor nagy a hideg, akkor rossz termés várható". Több vidéken is azt tartották, hogy "Ha az időjárás felhőtlen, akkor jó bortermés várható".
Miért figyeltek fel a földművelők erre az időjárási szabályszerűségre?
A májusi fagy igen gyakran egy esztendő termését tehette tönkre, a kalendáriumok bölcsei ezért az alábbi tanácsot adták a gazdáknak: "Szervác, Pongrác, Bonifác, mind a fagyos szentök, hogy a szőlő el ne fagyjon, füstöljenek kendtök!" Ám nemcsak Pongrác, Szervác és Bonifác május fagyosszentjei. Ugyanis van még egy: Orbán (május 25.), akinek a nevéhez szintén sok-sok népi bölcsesség kötődik. Az orvosokon kívül a szőlősgazdák is figyelték az Orbán-napi időjárást, mert "ha Orbán nevet, a szőlő sír" vagy egy más megfogalmazás szerint: "Savanyú lesz a bor, ha Orbán napja esős, édes, ha tiszta az idő." Egészen távoli prognózist mutat az a népi jövendölés, amely szerint "Amilyen Orbán napja, olyan lesz az ősz". Felhasználták ezt a napot termésbecslésre is, mert "Ha Orbán napja szép, úgy bő lesz az esztendő". A négy fagyosszent tehát könnyen elronthatja a májusi időjárást, ezért a kertben mindenképp figyelembe kell venni a fagyok eshetőségét.
Jeles napok, néphagyományok májusban
Tavaszutó legszebb hónapja bővelkedik a szép, jeles napok sorával.
- Május első napja: ősi tavaszünnep, a majálisok napja; ilyenkor szabadtéri rendezvényeken, vidám műsorokon töltik az emberek családostól szabadidejüket, köszöntve a tavaszt. A néphagyomány szerint a legények májusfát állítottak kedvesüknek az előző este lemetszett zöldágat feldíszítve, a természet újjászületésének jelképével.
- Május első vasárnapján: virágokkal köszöntjük az édesanyákat.
- Május 4: Flórián napja; a tűz patrónusának, a ház védőszentjének ünnepe; szobrot a házak tűzfalára, a házak elé állították, hogy megvédjen a tűzvésztől, villámcsapástól. Némely vidéken e napon tűzgyújtási tilalom volt. A tűzoltók, kéményseprők, fazekasok, pékek napja is ez a nap.
-Május 6-a: János, "Babevő János" napja- ekkor vetik el a hüvelyes növényeket a kalendáriumok szerint /bab, borsó, lencse/.
-Május 12., 13., 14.: Pongrác, Szervác, Bonifác napja
évszázados tapasztalatok szerint a három "-ác", a fagyosszentek, lehűlést hozhatnak. Időjósló napok:
"Szervác, Pongrác, Bonifác,
meleg ruhát, nem gatyát."
- Május 25.: Orbán napja, az utolsó fagyos nap, amikor tönkre teheti a hideg a leendő termést, esőzés esetén a szőlőszüretet. Ekkor rajzanak ki először a méhek, ezért "Orbán bogarainak" is nevezik a mézkészítő méhecskéket.
Paprikapalánta ültetése: mutatjuk, mire kell figyelned, hogy sokat teremjen!
Orbán-napi hiedelmek:
- - Ha Orbán nevet, a szőlő sír.
- - Ha Orbán napja szép, úgy lesz bő az esztendő termése
- - Savanyú lesz a bor, ha Orbán napja esős, édes, ha tiszta az idő.
Májussal kapcsolatos szólások, közmondások:
- A májusi eső aranyat ér.
- Májusi meleg eső bő termést, a hideg eső rosszat ígér.
- Orbán ereszti a bogarait.
- Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken se látsz.
wikipedia