Nyáron nő 2019 gombája a bronzos vargánya

5
Nyáron nő 2019 gombája a bronzos vargánya
Nyáron, lomberdőkben találkozhatunk az idei év gombájának választott, kiváló ízű bronzos vargánya gomba vaskos példányaival.

Bronzos vargánya (Boletus aureus)

Internetes szavazás alapján lett 2019-es év gombája a bronzos vargánya, ez a közkedvelt, fogyasztásra is alkalmas, ízletes gomba. Tölggyel és bükkel alkot gyökérkapcsolatot, melegkedvelő, ezért nyári túráink során találkozhatunk vele és közeli rokonaival.

Magyar fajnevét a sötétbarna kalapon lévő bronzszínű foltokról kapta. A vargányákra jellemzően húsa fehér, és ennek színe nem is változik.

Jellemzői

Kalap: 5-20 (30) cm átmérőjű, félgömb alakúból domború, teljesen nem terül ki, nagyon húsos széle sokáig aláhajló. Felszíne fiatalon molyhos, később sima, színe sötétbarna, feketésbarna, foltosan bronzszínű beütésekkel.
Termőréteg: szűk pórusú, pórusok sokáig fehérek és nyomásra sem színeződnek, azután sárgásból zöldre változnak.
Tönk: vaskos, hasas, esetleg hengeres, 5-15 cm hosszú, 5-10 cm vastag, színe barnás, a kalap felé világosodik, rajta a felső harmadban sűrű hálózat látszik.
Hús: fiatalon kemény, később puha, fehér, nem változik, jellegzetes gombaszagú és ízű.
Előfordulás: lomberdőkben, nyáron, ősszel, tölgy és bükkmikorrhizás. Melegkedvelő, dombvidéki faj.
Étkezési érték: ehető, ízletes csemegegomba. 
Öszetéveszthető a zsíros tapintású ízletes vargánya (Boletus edulis) és vörösbarna vargánya (Boletus pinophilus), és nyári vargánya (Boletus reticulatus) fajokkal.

Forrás: Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

 

FIGYELEM!

Étkezési célra gyűjtött gombát mindig be kell mutatni képzett szakellenőrnek!

Fotó: Kóródi Blanka - ŐNPI

értékelés