Napjaink égető problémája a globális felmelegedés és a következtében kialakuló klímaváltozás. Az ipari termelés felgyorsulásával és világméretűvé válásával egy időben elkezdtük rombolni a bolygó természetes ökoszisztémáját.

Szennyezetté vált a levegő, a víz, a talaj. Egyre félelmetesebb hírekkel találkozunk a különböző portálokon. Mikroműanyagok már nemcsak tengeri állatokból mutathatók ki, hanem belőlünk is. Elérkeztünk a most vagy soha idejéhez. Most kell visszatérni egy fenntarthatóbb gazdálkodáshoz és életmódhoz, különben visszafordíthatatlan károk keletkeznek. Az állatvilághoz való viszonyunkat is gyökeresen át kell gondolni. Nem a kizsákmányolás, hanem a minél háborítatlanabb együttélés kell cél legyen. A darazsakkal is lehet ilyen módon osztozni a kerten, mert származhat hasznunk is a jelenlétükből.

Vegyszer helyett darazsakkal a tetvek és kártevők ellen

Fontos tudni, hogy a darazsak nem a mi bosszantásunk miatt repdesnek a kertünkben, hanem azért, mert nektárt gyűjtenek vagy épp kártevőket fogyasztanak el a zöldségfélékről, dísznövényekről. A méhek, lepkék, legyek mellett a darazsak is fontos beporzók.

A különböző üvegházhatású gázok mellett gyakran hallani arról is, hogy mennyire károsak a mezőgazdaságban használatos vegyszerek. Ezekkel a betegségeket, kártevőket igyekeznek távoltartani a gyümölcsöktől, zöldségektől. Sajnos azonban ezek nem tűnnek el nyomtalanul, hanem a mi szervezetünkbe is bekerülnek.

darazs

Saját kertünkben igyekezzünk tehát kerülni a vegyszerek használatát. Ha egy kicsit kukacos lesz a körte, annyi baj legyen. Teremtsünk inkább olyan környezetet, amiben a rovarok jól érezhetik magukat, bízzuk rájuk a kártevőmentesítést.

Darázs és darázs között is van különbség. Természetesen egy lódarázsfészket nem kell eltűrni a kertben, sőt mielőbb szakember segítségét kell kérni az eltávolításhoz. Vannak azonban olyan darázsfajták, amik ránk nézve teljesen ártalmatlanok. Ilyen például a fürkészdarázs vagy a fenyődarázs.

 

Hogyan vonzzunk sokféle beporzót a kertünkbe?

Amikor azon gondolkodunk, hogy milyen növányeket ültessük a kertbe, akkor sokféle szempontot figyelembe vehetünk. A természettel akkor teszünk jót, ha nem feltétlenül arra megyünk rá, hogy minél divatosabb vagy egzotikusabb növényekkel tömjük tele a kertet. Az őshonos fajok ugyanolyan gyönyörűek, ráadásul a rovaroknak, madaraknak, különféle élőlényeknek is kedvezünk vele.

Arra is érdemes figyelni, hogy lehetőleg tavasztól őszig folyamatosan virágozzon valami a kertben, így végig el tudjuk látni táplálékkal a rovarokat. Változatos fajtákat ültessünk egymás mellé, hogy minél természetesebb képet kapjunk.

A kertnek abban a részében, ahol nem járkálunk sokat, hagyjuk megnőni a füvet, hiszen az is rengeteg élőlény otthona lehet. Az úgynevezett permakultúrás kert igyekszik is figyelni erre. Minél inkább szabadon engedi nőni a növényeket.

Ha nem szeretnéd, hogy a darazsak a tornác közelében ólálkodjanak, akkor oda musktálit vagy citromfüvet, mentát tervezz. Ezekért ugyanis nem rajonganak.

A kert távolabb eső felébe elhelyezhetsz fatönköket, amikbe egyes beporzók szívesen beköltöznek. Ilyenek például a magányosan élő fürkészdarazsak. Az úgynevezett méhecskehotelek is arra szolgálnak, hogy a megfelelő búvóhelyeket szolgáltassanak. Elég ehhez néhány lukat, járatot fúrni kisebb vagy nagyobb tuskókba.

Az egyre melegebb nyarakban a rovarok is szomjasabbak, néha nehezen találnak vizet. Ha van lehetőség arra, hogy a kertben egy kis tó is helyet kapjon, akkor az biztos, hogy a kedvencük lesz. Arra számítanunk kell, hogy látogatják majd a darazsak is, ezért a kerti kiülőt nem biztos, hogy a közelébe érdemes helyezni.

Mindezt persze észszerű keretek között

A beporzók, köztük a darazsak védelme nem jelenti azt, hogy ne kellene kezelni a ház közelébe, esetleg a tető alá vagy a padlásra fészkelő egyedeket. Ilyenkor már veszélyeztetik a házban lakókat. A darázscsípés nem játék, sok embernél okozhat allergiás reakciókat úgy is, hogy az illető nem tud róla.

 

A darázsfészkek eltávolítása a legtöbbször szakember bevonásával oldható csak meg, hiszen szándékosan olyan helyekre települnek, amik nehezen érhetők el. A megfelelő szerekkel azonban a tető alá befészkelő darazsak is kiirthatók.

 

A fészküket nappal sosem szabad megközelíteni. Ha egyedül próbálkoznánk a fészek kiirtásával, azt mindenképp este vagy hajnalban kell megpróbálni.

 

A ház belterét könnyen megvédheted szúnyoghálóval, sőt kint a kertben is létesíthetsz olyan kiülőt, ami baldachinnal vagy szintén szúnyoghálóval védett. Így a kinti étkezés is zavartalan lesz, a rovarokat pedig nem kell bántani közben.

 

Ugyanígy az inváziós fajok jelenlétét nem szabad figyelmen kívül hagyni, eltűrni. Az éghajlat változásával sajnos egyre több olyan faj jelenik meg Magyarországon is, ami eddig nálunk nem volt jellemző. Ezek kiszoríthatják a jelenleg itt élőket.

Egy toleránsabb együttélés felé

 

Ha tehát nem veszélyeztetnek minket közvetlenül a darazsak, akkor adjuk meg nekik is azt az életteret, amivel rendelkeztek már előttünk is. Egy kis odafigyeléssel, a szokásaik, életvitelük megismerésével elkerülhetők az összetűzések, csípések.

 

értékelés