-
Kőműves
-
takarító
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Rengeteg elmélet született már az ember és a természet kapcsolatáról, hiszen a természet kulturálisan is interpretálható, számtalan szimbólum forrása.
A fák a termékenység, az állandóság jelképei
Szociális, vallási, politikai és gazdasági színtér. Hogy lássák a „fától az erdőt" is, a kutatók kiindulópontja jelen esetben Davies elmélete volt, amely szerint a fák az ember számára a termékenység, állandóság szimbólumai, a paradicsom utáni vágyódás kifejeződései. A fák tagolása is az emberi lét haladási irányait testesíti meg: gyökér - törzs - lombkorona: a pokol - földi élet - mennyország életútnak feleltethető meg. Mindezek mellett nem hagyható figyelmen kívül az az evolúciós tény sem, hogy az ember környezettel kapcsolatos preferenciáinak nagy része az emberi faj törzsfejlődésének ideje alatt jött létre (Biophilia, Savanna hipotézisek, valamint Appleton kilátás - menedék elmélete).
Kilátást és menedéket nyújt |
A kutatók öt változót vettek figyelembe a fák emberre tett hatásainak vizsgálata során:
- a fák fajtáját
- magasságát
- lombkoronájának szélességét
- lombkoronájának sűrűségét
- és a környezeti kontextust.
A kisérletben résztvevőknek különböző fafajták fotóit mutatták, kérve, osztályozzák azokat, kezdve a számukra legideálisabb, legjobban tetsző fa fotójával.
Az eredmények azt tanúsítják, hogy az alacsonyabb, széles lombkoronájú fák a legideálisabbak...
A kísérlet igazolta az appletoni menedékelméletet, miszerint evolúciós hozományunk, hogy máig a jól megmászható, széles - lombkoronás fákat részesítjük előnyben (szavanna típusú fák), amelyen már az őseink is jól el tudtak rejtőzni, úgy, hogy közben a lombkorona védelméből folyamatosan kémlelni tudták a környezetüket is. (Korunkban elterjedt a sötét fóliával bevont autóablak,- ahonnan a sofőr jól kilát, viszont ő nem látszik - szintén ezt az evolúciós igényt hivatott kiszolgálni.)
A természet minden fája és növénye jó hatással van lelkivilágunkra |
Eukaliptusz, akácia, tölgy... a természet minden fája és növénye jó hatással van a lelkivilágunkra, egészségünkre, ugyanakkor a kutatás bebizonyította, hogy az ideális fák kiválasztásánál azok óvó-védő erejét vesszük figyelembe legelőször.
Forrás: Joshua Summit, Robert Sommer: Further Studies of Preferred Tree Shapes