-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
takarító
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Projektvezető
2024. 11. 24
-
PPC SZAKÉRTŐ
2024. 11. 25
-
Nyugdíjas pénztáros
2024. 11. 25
-
KÖNYVELŐ
2024. 11. 25
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A dobósúlyt meghatározó tényezők
Annak ellenére, hogy a feeder botok dobósúlya nagyon fontos, szabályszerűséget nehéz felállítani. Viszont meg lehet fogalmazni olyan általános alapelveket, amelyek bárki számára hasznosak tudnak lenni.
A használható dobósúly sokkal inkább függ a horgász dobási stílusától, mozdulataitól és dinamikájától, mintsem az egyéb tényezőktől. Ezen okok miatt szokták a dobótömeget nagyon tág határok között megadni. Ezért lehetséges az is, hogy bizonyos horgászok évekig tudnak használni 130 grammos dobósúllyal egy olyan botot, aminek a dobósúlya 45-130g, mások pedig már az első mozdulattal képesek használhatatlanná tenni ugyanazt a botot ugyanakkora dobósúllyal. Nekik leginkább kisebb dobósúlyt célszerű használni.
Látatlanban nehéz megmondani, kinek pontosan mekkora súly lenne az ideális. Minden horgásznak ki kell tapasztalnia, fel kell építenie és meg kell ismernie a saját dobótechnikáját. A helyzetet tovább árnyalja, hogy a dobótechnika akár botonként is változhat. Természetesen rutinos horgászok már rendelkeznek akkora tapasztalattal, hogy tudjanak a dobó stílusokhoz megfelelő dobósúlyt választani, de újonnan vásárolt felszerelés használatánál nekik sem árt először óvatosabbnak lenniük.
Érdemes körülnézni a Halcatraz Horgászcentrumnál kapható feeder botok között, amennyiben bővíteni szeretné a felszerelését.
Az okos dobás a jó dobás
Egy dobás nem attól lesz jó, hogy messzire megy, ennek ellenére sokan beleesnek ebbe a hibába, és óriási erőt visznek bele egy-egy mozdulatba. Ez pedig különösen veszélyes lehet, ugyanis a túlterhelés határához közeledve a túlterhelés kockázata már minimális plusz erőkifejtéssel is óriási lehet. Egyszerűbben: egy bizonyos pont után már kicsit több erőkifejtés is végzetes lehet. Ezért nagyon fontos, hogy ne csak erővel akarjon dobni a horgász, hanem ésszel is.
Természetesen át lehet lépni a boton jelzett tartomány határait, de nem vaktában történő erőteljes dobásokkal, hanem megfelelő technikával és odafigyeléssel. Vannak olyan esetek, amikor muszáj kísérletezni a jelzett tartomány átlépésével. Ilyen például, amikor a sodrás leküzdése végett nehezebb szereléket kell alkalmazni. Ilyenkor a horgásznak gondolkodnia kell, és felül kell bírálnia kezdeti elképzeléseit. A dobótechnika és a dobótávolság észszerű megválasztásával sikerrel lehet járni még akkor is, ha a szerelék súlya a duplája az előírt dobósúly maximális értékének.