-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az elmúlt évtizedben terjedt el hazánkban az ázsiából érkezett harlekinkatica és vette át az uralmat a hazai rokonai elől. Ősszel gondot okoznak telelni készülő csapatai, de egész évben hasznot hajtanak, hogyan bánjunk vele?
10 tény a Harlekinkaticáról
1. Az ázsiában őshonos harlekinkatica XX. században, kertészek közvetítésével került Amerikába és Európába, ahol gyümölcsösökben, fóliaházakban tervezték növényvédelmi használatukat levéltetvek természetes ellenségeként. A katica határokat nem ismerve meglépett és egy évtized alatt birtokba vette új lakóhelyét.
2. A harlekinkatica - a bogár és a lárvája is - ragadozó életmódot folytat (predátor), étvágya nagyobb, mint a hazai fajoké és étlapja is szélesebb: nem csak levéltetveket fogyaszt, hanem pajzstetveket, gubacstetveket, gubacsszúnyogokat, levélbolhákat ritkábban álhernyókat, takácsatkákat és saját fajtársaik tojásait és kisebb lárváit is (kannibál) desszertként fogyasztja.
3. Naponta 25-65 levéltetű az adagjuk
Agresszív ragadozó a harlekinkatica
4. Európában a harlekinkatica az egyik leggyakoribb bogárfaj, amely immáron a természetes fauna részeként, más ragadozó fajokkal együtt, jelentős szerepet tölt be a levéltetvek és levélbolhák korlátozásában.
5. Küllemük változatos: hazánkban leggyakoribb a vörös alapszínű, szárnyfedőin egyenként 9-9 pöttyös változat és ennek mutációi, ezeket a fekete alapon 2-2 illetve a fekete alapon 1-1 piros pöttyös változat követi.
Megjelenésük roppant változatos
5. A telelésre gyülekező katicák október táján tömegesen repülnek és összegyűlnek világos házfalkon és nyitva hagyott nyílászárókon keresztül megszállhatnak egyes lakóhelyiségeket, gondot okozva ezzel a lakosságnak. Szúnyogháló és porszívó megoldás lehet ellenük, ahogy a vándorpoloskák ellen is.
6. Gyümölcs- és szőlőkártevőként is emlegettett harlekinkatica, valójában csak sérül gyümölcsöket fogyaszt, amivel közvetett kárt okozhat, növényvédelmi kezelés nem indokolt ellenük.
Borhibát okozhat a borba kerülő rengeteg katica
7. Bár Magyarországon még a katicák miatti borhiba nem túl gyakori, jobb ha tudjuk, hogy a szőlőben, szüret idején 2-3 db katica/kg szőlőben már a borban is érzékelhető kesernyés ízt eredményezhet.
8. Természetvédelmi szempontból tényleg kártos hatású a harlekinkatica tömeges elterjedése - jelentősen visszaszorított több őshonos katicabogár faj egyedszámát. A korábban gyakori kétpettyes vagy tízpettyes katicabogár, rózsás katica vagy a tizennégyfoltos füstkata populációi drasztikusan lecsökkentek.
9. A gyepszinten élő hétpettyes katicabogár továbbra is elterjedt hazánban, a harlekinkatica inkább a lombkorona szintben élő, az előzőekben felsorolt katicafajokra jelent nagyobb konkurenciát.
A harlekinkatica az egyik leggyakoribb bogarunk lett az elmúlt évizedben
10. A harlekinkatica mára az elhibázott biológiai védekezés klasszikus és tanulságos példájává vált. Ennek ellenére nem felejthetjük el, hogy minden negatív tulajdonsága ellenére a kártevők természetes ellenségeként a harlekinkatica jelentős hasznot hajt.
Forrás: Markó Viktor: A harlekinkatica (Harmonia axyridis)2016