-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A Kaukázusi medvetalp invazív gyomnövény, főleg árterületeken, utak és patakok mentén jelenik meg, és terjedelmes mérete miatt hamar kiszorítja az ott honos növényeket. Ami még nagyobb gond, hogy nehezen gyógyuló, veszélyes bőrsérülést okozhat.
Miért veszélyes?
A növény az emberi bőrrel érintkezve fényérzékennyé teszi a bőrt (akár hosszabb távon is), égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta, melyek sokszor nehezen gyógyuló hegeket hagynak maguk után. Ha az érintett bőrfelületet UV-sugárzás éri, a bőr kipirosodik, viszketni kezd, és 16–48 órán belül égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta. Ezek helyén feketés, lilás bőrelszíneződések és hegek maradnak vissza. Szembe kerülve átmeneti vagy akár végleges vakságot okozhat.
Mi a teendő, ha találkozunk vele?
Mielőbb mossuk le szappanos vízzel a növény nedvét, égési sérülések ellen használatos spray-vel vagy gyulladáscsökkentő krémmel kezelhetjük az érintett területet. Amennyiben erre nincs lehetőség, száraz ruhával takarjuk le a sérülést, a méreganyag ugyanis csak akkor okoz gyulladást, ha a bőrt (nap)fény éri. Ha mégis hólyagok keletkeznek a bőrünkön, azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz. Szembe kerülve átmeneti vagy tartós szemészeti problémákat okozhat, ezért ez esetben minél előbb keressünk fel egy szemészorvost!
Kaukázusi medvetalp - Heracleum mantegazzianum
Szára: A liláspiros foltokkal tarkított, vaskos szár és a levélnyél üreges. A szár átmérője 3–10 cm:
A levelek páratlanul szárnyaltak, összetettek. A levéllemez osztott, mély bemetszések vannak rajta:
A levelek 1-2 méter szélesek. Késő tavasztól nyár végéig virágzik, a sok kicsi, fehér virág csomókban helyezkedik el a 80 cm átmérőjű ernyős virágzaton.
A termése 1 cm hosszú, ovális alakú, lapos. A magvak ősszel érnek meg, egy növény több százezer termést hozhat.
A Kaukázusi medvetalp és a hozzá nagyon hasonló Sosnowsky-medvetalp gyorsan szaporodó, évelő fajok, amelyek főleg árterületeken, utak és patakok mentén jelenhetnek meg. Felismerhetők hatalmas termetük miatt, általában 2-5 méter magasra nőnek.