-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Eső után a mezőn sétálva láthatunk a réten kör alakban sötétben növő fűcsomókat, vagyis boszorkányköröket vagy más néven tündérgyűrűket. Meghökkentő látvány, de semmi közük a természetfeletti lényekhez. Az igazság a föld alatt rejtőzik.
Boszorkánykör és a gomba
A boszorkánykörök a gombákhoz köthetőek. A gombafonalak sugáriárnyban nagyjából azonos sebességgel növekednek kifelé, a tápanyagokban gazdagabb területek irányába. A jelenlétüketre a sötétebb, dúsabb vagy épp a sárgásabb, hiányosabb talajnövényzet utal. Eső után ezen a részen alakulnak ki a termőtestek. Mivel a fonalak folyamatosan növekednek, ezért egyre nagyobb lesz a gyűrű. Akár több tízméteres átmérőjű is lehet.
Boszorkánykört alkot többek között a légyölő galóca (mérgező), a májusi pereszke vagy más néven szentgyörgygomba (ehető), a szürke tölcsérgomba (ehető) és a nagy döggomba (mérgező) is.
A boszorkánykör legendája
Mivel nem egy ritka jelenségről van szó, ezért Európa-szerte különböző legendák fűződnek hozzájuk. Angliában például a jelenséget nem boszorkánykörnek, hanem tündérkörnek nevezik. Némely népek azt tartják, hogy a körök átjárók a természetfeletti és a mi világunk között. A kelta legenda szerint olyan helyen alakulnak ki a körök, ahol korábban a tündérek, manók vagy boszorkányok az előző teliholdkor körtáncot jártak.
A dánok szerint olyan helyen alakulnak ki a boszorkánykörök, ahova az ördög letette a tejeskancsóját. Az osztrákok a köröket a sárkányokhoz kötötték. A walesiek szerint pedig a kör alatt tündérfalu rejtőzik.
A boszorkánykörbe belépni tilos
A hiedelmekben egyetlen egy közös pont volt: a boszorkánykörbe tilos belépni, mert az szerencsétlenséget, korai halált okoz. Egyesek szerint, aki belép a körbe, vagyis belép a két világ közötti átjáróba, azt a természetfeletti lények örök táncra kárhoztatják.
A kör átkát természetesen néhány apró trükkel ki lehetett védeni. Vagy kilencszer futjuk körbe vagy tegyük fel fordítva a sapkánkat, amellyel összezavarhatjuk a túlvilág különleges lényeit.