-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Harcoljunk a parlagfű ellen!
Az idei harc már javában folyik, ám saját érdekünkben sokkal többet tehetnénk e tolakodó gyomnövény ellen, mint az utóbbi években.
A parlagfű, mint illegális bevándorló érkezett hozzánk egy amerikai gabona szállítmánnyal. Eredetileg a bölények egyik eledele volt.
A parlagfű virága |
Igénytelenség, jó alkalmazkodó és regenerálódó képesség jellemzi, ahogy egy igazi, agresszív gyomnövényhez illik. Tehát minden adottsága megvan ahhoz, hogy bármilyen földterületen, amit felszántottak, vagy megbolygattak, minden növényt megelőzve keljen ki és szaporodjon. Magja fél mm-nél is kisebb. Egy parlagfű legalább 3000 mákszemnyi magot hoz nyár végére. Tehát más növények helyére már nem tud lépni, csak azokat megelőzni képes, de ha megbolygatjuk a talajt, a parlagfű villámgyorsan kihajt. Kinézete alapján sokan ártalmatlan növénynek gondolják, vagy fel sem ismerik. A parlagfű májusban kel ki, és június végére, július elejére akár méteresre is megnőve hozza virágait. És ekkor kezdődnek a problémák.
Parlagfű: a nagy túlélő
A baj okozója a parlagfű virága, vagyis a virágpor fő eleme, a pollen. Ez a megtermékenyülést szolgálja, azaz úgy működik, mint egy hímivarsejt. Örökítő anyag van benne, ami egy fehérje. Céljuk nem más, mint eljutni a megtermékenyítés helyére, a levél tövébe, ahol is nedvesség van. Sokszor persze máshova érkeznek, mint kellene. Szívósságukat mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy a kutatók a partoktól 500 km-re a tenger felett is parlagfű polleneket találtak. Egy virágon kb. 8 milliárd termelődik ezekből a fehérje anyagú pollenekből, a levegővel belélegezzük őket, méghozzá nem kis mennyiségben
Duplán árt az allergiában szenvedőknek
A parlagfű pollenje |
Az emberi tüdő naponta 14 köbméter levegőt forgat meg. A szakemberek pedig mérésekkel pontosan meghatározzák a virágzó parlagfű pollenjének 1 köbméterében előforduló mennyiségét. Az itthoni mutatók sajnos elkeserítőek. A nagyvárosokban élők számára nem csak a magasabb pollenszám okoz problémát. A kipufogó gázok koromtartalma ugyanis a pollenek felületére rakódik, és ezek együttesen még jobban irritálják az ott élők nyálkahártyáját.
Hazánkat nem hagyja parlagon a parlagfű
Magyarországon a parlagfű pollenjének koncentrációja 8-10 szerese is lehet a szomszédos országok értékeinek. Tőlünk keletre a parlagon hagyott területeken állatokat legeltetnek, Nyugat-Európában pedig a földek minden egyes négyzetméteréért felel valaki, azokat jobb híján fűvel ültetik be. Nem meglepő, ha a szomszédos országok felelőtlenséggel vádolnak minket, amiért nem írtjuk megfelelően ezt a gyomnövényt, így ők hiába védekeznek, a fertőzés újra és újra átterjed hozzájuk.
Megoldás:
Az elhanyagolt területek június vége előtti kaszálása, a növény kigyomlálása. Virágzás közben ez már problémás lehet, mert a polleneket a szél még messzebbre viheti.