
A vadszőlőfajokat gyönyörű lombjuk miatt kedveljük. Tévhit, hogy a növényen lévő tapadókorongok tönkre teszik a jó állapotban lévő vakolatot. Inkább nyáron a levelek természetes hőszigetelő rétegként a ház hőmérsékletét alacsonyabban tartják. Mivel főleg függőleges irányba terjed, kitűnően alkalmas tűzfalak befuttatására, de ugyanolyan jól használható rézsűk, sziklák, és törmelékes talaj megkötésére.
Néhány szót a vadszőlőről (Parthenocissus quinquefolia)
A közönséges vadszőlő Észak-Amerikából származó növény. Rendkívül gyorsan nő és igen igénytelen. Az igénytelensége ellenére a nedves vagy nyirkos talajra ültetve szebben és gyorsabban nő, ártereinken ezért nagyon elterjedt, ahol gyakran összetévesztik a ligeti szőlővel. Lombja ősszel pirosra színeződik, de sajnos csak rövid ideig díszít, korán lehull.
Ezek a szép, dekoratív cserjék erőteljes kúszó növekedéssel rendelkeznek, tekintélyes kort és méreteket érhetnek el. A nyár folyamán nyíló halványzöld, vagy zöldessárga bogernyő virágzataikból a nyár végére kékesfekete termések képződnek. Lehetőleg jó vízellátású, árnyékos vagy félárnyékos helyre ültessük, mert napos helyen és rossz vízellátás mellett alacsony marad.
Termését télen a madarak is csipegetik
Repkényszőlő (Parthenocissus tricuspidata)
Levelei háromkaréjosak, és hajtásai vízszintes irányban futnak ellentétben az előző fajjal, melyek fügőlegesen terjednek.