Amikor az alkohol átveszi az irányítást az életünk felett (x)

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Egy függőséget nagyon nehéz legyőzni, de talán még ennél is nehezebb az, amikor szembe kell nézni vele, és beismerni, hogy az addikció eluralkodott rajtunk. Főleg igaz ez az alkoholra, hiszen az italozással kapcsolatban alapvetően elnézőbb a társadalom, mint például a droghasználattal szemben.

 

Naponta egy-egy pohárka tényleg olyan nagy baj?

 

A magyar gasztronómiai hagyományoknak részét képezik az alkoholos italok is, gondoljunk csak a kiváló hazai borokra vagy a pálinkára, amit sokan egyenesen hungarikumnak tekintenek. Illetve jóformán nincs olyan ünnep, legyen az újév, születésnap, esküvő, ahol ne lenne koccintás valamilyen szeszes itallal.

 

Ennek tükrében sokan semmi kivetnivalót nem találnak abban, ha esténként megisznak egy-egy üveg sört, ebédhez egy pohár bort, vagy egy “napindító” felessel kezdik a reggeleket.

 

Ahogy azonban azt a Swan Lake Központ szakemberei is hangsúlyozzák, az alkohol csapdájába nagyon könnyű beleesni, és sokszor nehéz bevallani, hogy elvesztettük a kontrollt az életünk felett.

 

Miért hisszük azt, hogy az alkohol megoldást jelenthet a problémáinkra?

 

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy legalább egy alkalommal alkoholba fojtotta a bánatát. Ez nem csoda, hiszen nyugtató hatása van, a részeg mámor átmenetileg elfeledteti velünk a problémáinkat, és minden olyan könnyűnek tűnik. Amint azonban kijózanodunk, újra fejbe csap a kíméletlen valóság.

 

Mivel újfent úgy érezzük, hogy összeroskadunk a gondok alatt, ezért ismét a legegyszerűbbnek tűnő megoldást választjuk, és a pohár fenekére nézünk. Hisz elég csak inni egy kicsit, és rövid idő múlva ismét gondtalannak érezzük magunkat. Hát nem könnyebb így, mint utánajárni a problémák kiváltó okainak, és változtatni az életünkön? Bár annak tűnik, de hosszú távon semmiképp sem kifizetődő.

 

Ez hasonló ahhoz, mintha egy lázzal járó betegség esetén csak folyamatosan szednénk a lázcsillapítót, ami átmenetileg leviszi a lázunkat ugyan, de nem segít magának a betegségnek a gyógyításában.

 

Mi történik, ha eluralkodik rajtunk a függőség?

 

Az alkohol testi és pszichés szinten is képes komoly addikciót okozni. Amikor már azért iszunk, mert józanul minden pillanat keserves, amikor ital nélkül már szédülünk, remegnek a kezeink, feszültek vagyunk, akkor be kell látnunk, hogy a függőségünk eluralkodott rajtunk.

 

Most már nem mi diktálunk, hiszen az ital határozza meg a mindennapjainkat. Képtelenek vagyunk szabadulni tőle, még ha ezt vehemensen tagadjuk is mások előtt.

 

Az igazi próbatétel

 

A legtöbb alkoholbeteg számára az a legnagyobb kihívás, hogy beismerje a függőségét, és ne vonakodjon a segítség kérésétől, illetve elfogadásától. Elfogadni a függőség tényét valóban nem könnyű, de muszáj meglépni ahhoz, hogy legyen esélyünk a gyógyulásra. Segíteni ugyanis csak azon lehet, aki hajlandó együttműködni.

 

A kezelésbe pedig a családtagokat is be kell vonni, hiszen a támogató közeg elengedhetetlen ahhoz, hogy a beteg valóban meggyógyuljon, és ne essen vissza.