5
Melyik a hatékonyabb téli csúszásgátló: zeolit, homok, fűrészpor?
A téli időszak alatt minden magyar állampolgár köteles a saját utcafronti részét, járdáját letakarítani. A téli fagyok viszont sokszor fejfájást okoznak nekünk, nem tudjuk mivel lehetne a csúszós utakat biztonságossá tenni. Ezért is van az, hogy egyesek homokkal, fűrészporral, sóval, de még hamuval is beterítik a járófelületeket!

Mi is az a zeolit?

Habár a jól bevált módszernek számító homok, só, hamu, fűrészpor, stb. csúszásgátló anyagok használata eléggé elterjedt, az új törvényszabályok korlátozzák ezek használatát. Ilyenkor viszont felmerül a kérdés, hogy milyen alternatívák léteznek? A következőkben a zeolit csúszásgátló anyagot mutatjuk be, összehasonlítva a "jó öreg" anyagokkal (pl. homok vagy fűrészpor).

A fűrészpor legnagyobb hátránya, hogy nedvesség hatására megszívja magát, és ezáltal a későbbiekben még csúszósabbá válik. A homok használata pedig csak ideiglenes megoldás a csúszásmentesítésre, mivel ha a fagyott felület megolvadása után újból megfagy a felület, akkor az út ugyanolyan csúszóssá válik.

A zeolit őrlemények annyiban hatékonyabb a homoknál, hogy felülete érdes, és ha a fagyott felület megolvadva újra visszafagyna, a csúszásgátló hatása továbbra is megmarad.

zeolit
Zeolit őremény

Két fajta zeolitról beszélünk:

  • Egyszerű zeolit: ez az örlemény nincs kezelve semmivel, és főként növények körül ajánlott a használata.
  • Kálcium-kloriddal kevert zeolit: ez annyiból különbözik az előzőtől, hogy az azt tartalmazó kálcium-klorid feloldódása következtében hőt bocsát ki, ami megolvasztja a jeget.

Egy átlagos háztartás számára egy télen kb. 25-50 kg zeolit elégséges az utak, járdák csúszásmentesen tartására.

Mivel a zeolit egy kőzet őrlemény, ezért ez nem olvad el a jéggel és ott marad a járófelületeken, ezért a fagyok elmúltával ezt össze kell takarítani és kidobni, de akár a fű közé is beseperhető. A növényekre nincs káros hatással. A növények mellett télen gyakori probléma a kutyák a lábsérülései, melyekért a jég, a hó, illetve a felsózott utak tehetők felelőssé. Hogyan ápoljuk télen a kutyánk lábát?

winter-72837_640

Zeolit használható még:

  • Molekulaszűrőként, vízlágyításra, ioncserélő gyantaként
  • szagelszívó anyagként pl. állattartó telepeken
  • nedvességmegkötésre használható csomagoláskor
  • Biológiai víztisztító szerepe van, mert a szennyező baktériumokat kiszűrik.
  • Mosószerek gyártásánál kettős szerepük van: egyrészt a vizet lágyítják, másrészt a mosószerek káros foszfát-tartalma csökkenthető alkalmazásukkal.
  • Műtrágyákhoz és szerves trágyákhoz adagolva kedvezően befolyásolja a talajok savasságát, csökkenti a savanyú talajok savasságát, elősegíti a növények vízfelvételét, javítja a talajok vízháztartását.
  • sebhintőpor
értékelés