
Ma már az sem számít lehetetlen küldetésnek, hogy külföldön élve elkezdjük a jogosítványunk megszerzésének folyamatát. A cikkben összeszedtük a legfontosabb mérföldköveket, a teljesítendő vizsgákat, valamint a jogsiszerzés várható költségeit.A terv tehát adott lesz, most már csak azt kell eldönteni, hogy melyik időponttól kezdjük el a jogosítványunk megszerzésének folyamatát.
A kezdeti lépések a következőképpen néznek ki
A folyamat elkezdésére lakcímkártya nélkül is van lehetőségünk, ugyanakkor a jogosítványt csak úgy kaphatjuk meg, ha fel tudjuk mutatni az érvényes magyarországi lakcímkártyát. E-mailen kapunk kézhez egy jelentkezési lapot, ezt aláírva kell visszapostázni az iskola felé.
Ha ezzel megvagyunk, akkor az elméleti tandíj és a vezetési előleg átutalására lesz szükség. Ezért az előzetes anyagi befektetésért cserébe a megfelelő időn belül el is kezdhetjük a tanulást, majd utána a vezetést.
Hogyha külföldről kezdjük a folyamatot, akkor szintén e-mailes formában kapunk egy belépő kódot az e-learning rendszerhez. Vagyis időponttól és lokációtól függetlenül indulhat is a tanulás.
A külföldről történő jogosítványszerzés mérföldkövei
Mindenképpen haza kell jönni a kötelező orvosi alkalmassági vizsgálat miatt, amit magyarországi háziorvossal kell elvégeztetni. Fontos, hogy ennek a lépésnek meg kell történnie a KRESZ vizsgát megelőzően.
Amikor megvagyunk az online tanfolyammal, és az alkalmasságunkat igazoló okmány is a kezünkben van, akkor jelentkezhetünk a KRESZ vizsgára. Sikeres vizsgatétel után mehetünk tovább a folyamattal, vagyis felvehetjük a kapcsolatot az autósiskolával a gyakorlati órák ütemezése kapcsán.
Átlagban kettő vagy három hónapon át tart a gyakorló vezetés, rendszerint két alkalommal hetente. Harminc órát kell kötelezően vezetni, majd ha készen állunk rá, akkor jelentkezhetünk a forgalmi vizsgára.
Ha külföldről szeretnénk jogosítványt szerezni, akkor a következő költségekkel számolhatunk
Természetesen fontos szempont, hogy a jogosítványunk megszerzése mennyibe fog kerülni. Hogyha a LikeDrive autósiskolát választjuk, akkor a következő kiadásokkal tudunk kalkulálni.
Az elméleti oktatás 55 ezer forintba kerül majd. A gyakorlati vezetés kapcsán fizetendő lesz egy előleg a beiratkozáskor 40.500 forint értékben, a kötelező órák fennmaradó hányadát három részletben tudjuk rendezni. Az összeg háromszor 47 ezer forint manuális váltós autón, a Lexus NX 300h-t választva pedig háromszor 58 ezer forint.
A KRESZ vizsga 4600 forintba, a forgalmi vizsga 11 ezer forintba kerül majd. A Vöröskeresztes elsősegély vizsga ára 8200 forint lesz, míg az orvosi alkalmasságira pedig 7200 forintot célszerű elkülönítenünk.