Hőszivattyú használatával függetleníthetjük magunkat a gázhálózattól, ugyanis a fűtést, a melegvíz-előállítást vagy akár a hűtést is egy az egyben meg lehet oldani ezzel a készülékkel. Elfelejthetjük a magas gázszámlákat, és egy megújuló energiára épülő megoldással fűthetjük a házunkat. Ráadásul nem is akárhogy, ugyanis a levegőben és a talajban rejlő (megújuló) energiát hasznosíthatjuk ezáltal.

Erről fog szólni ez a cikk. Érdemes elolvasnia akkor is, ha új ház építése előtt áll, de akkor is, ha felújításba, a fűtésrendszere korszerűsítésébe kezd.

Mi is az a hőszivattyú?

Ahogy azt már a bevezetőben is írtam, a levegőben és a talajban rejlő energia hasznosítására szolgál ez az eszköz. Ezzel megoldható az épület hűtése, fűtése és a meleg vízzel való ellátása is. Hatalmas előnye, hogy felére is csökkenthetjük vele a fűtési költségeinket. Nagyon gazdaságosan üzemel, még akkor is, ha a külső hőmérséklet -20 fokig zuhan. Rendkívül környezetbarát.

hoszivattyu

A hőszivattyú működési elve

A berendezés működése alapvetően a halmazállapot-változásban rejlő rejtett hőn alapul, csak emellett “játszik” a nyomással is, maximalizálva a hatékonyságát. Egy körfolyamat megy végbe benne, mely négy részből áll. Nézzük meg ezt részletesebben.

1. Elpárologtató: A környezettől hőt elvonva kis nyomású gázt képez a kis nyomású folyadékból.

2. Kompresszor: Nagy nyomású gázt állít elő a kis nyomású gázból.

3. Kondenzátor: Itt egy halmazállapot-változás megy végbe, amikor nagy nyomású folyadék kondenzálódik a nagy nyomású gázból. Ennek a halmazállapot-változásnak a rejtett hőjét fordíthatjuk fűtésre.

4. Expanziós szelep: Kis nyomású folyadék képződik az ide érkező nagy nyomású folyadékból.

Hőszivattyú típusok

Többféle típust különböztetünk meg annak függvényében, hogy mely környezeti hőforrást alkalmazza a berendezés. A három típus a következő:

  • Levegő/víz típus. A környezeti levegőt használja energia kinyeréséhez, hűti a környezeti levegőt. Kisebb teljesítményigény esetén ez a megoldás éri meg a legjobban. Ugyanis nincs a házon kívül semmilyen befektetési költség (nem úgy a következő két típusnál). Viszont a hatásfoka elmarad a beruházást igénylő típusok hatásfokától. Ráadásul a külső hőmérséklet befolyásolja, hogy milyen hatásfokon működik.
  • Talajhő/víz típus. A talajból nyeri az energiát, működés közben hűti a talajt. Ez a legstabilabb, legjobb hatásfokú rendszer. Viszont nagyobb beruházást igényel a talajszondák fúrása miatt.
  • Víz/víz típus. Ez természetes vízzel (pl. kútvízzel) működik. Ebből is lehet jó hatásfokú rendszert kihozni, de ahhoz sok feltételnek klappolnia kell.

Bármilyet is szeretne, a STIEBEL ELTRON minőségi hőszivattyúi között megtalálja.

Megéri a beruházást a hőszivattyú?

Jelentős fűtésköltség-csökkenés, gazdaságos működés, könyezetbarát megoldás. Kell még többet mondani erről?

értékelés