A szezonális allergia nagyon sok ember napjait nehezíti meg, számukra a nyár inkább küzdelmet jelent, mint szabadságot. A könnyezéssel, orrfolyással járó légúti allergiák szinte lehetetlenné teszik a kontaktlencseviselést, a lencse ugyanis súlyosbíthatja a már amúgy is zavaró tüneteket, és akár kötőhártya-gyulladás is kialakulhat. Kevesen tudják viszont, hogy ez csak az érem egyik oldala, ugyanis maga a kontaktlencse is kiválthat allergiás reakciót.

Kontaktlencsét viselni nagy felelősség, hisz a lencse megfelelő ápolásában és tárolásában nincs szünnap, mindig nagyon körültekintőnek kell lenni. A legtöbben a kontaktlencse-viselés miatti szemszárazságot tapasztalják meg, amely idegentestérzéssel is járhat. Ennek következtében a szem érzékennyé válik a fényre, a nyomásra és kellemetlenül ég. Gyakran előforduló panasz a szaruhártya gyulladása is, amelyet okozhat a kézről vagy a lencséről a szembe jutó kórokozó, de akár a lencse elhasználódása is. A túlhordott lencse minősége romlik, veszít a légáteresztő képességéből és rugalmasságából, amely akár fekélyt is okozhat.

Csak Magyarországon hozzávetőleg kétmillió ember szenved valamilyen allergiától. Az úgynevezett kültéri és beltéri levegőszennyezés pedig, amely a WHO szerint a 13. leggyakoribb halálok a világon, bizony a szemünk egészségére is komoly hatással van. Szóval nem elég a tavasztól őszig tartó, kínzó allergia, a nyomott városi levegő és a szmog miatti légzéspanaszok, még a szemünket is bántja is a légszennyezés.

edenkert_1

A legtöbbek szervezete a porra, illetve a pollenre reagál rosszul, és bizony előfordul, hogy bár az összes kontaktlencse-viseléshez kapcsolódó szabályt betartják, mégis problémákat okoz a lencse.

Mi a helyzet azokkal, akiknek rosszul reagál a szeme a lencsére, pedig nincs pollen-allergiájuk?

Allergiás időszakokban alapvetően is kényelmetlenebb lehet a lencseviselés, ugyanis ilyenkor a könny sűrűbbé válhat és fehérje csapódhat ki a kontaktlencse felszínére, ám valóban vannak olyanok, akiket talán semmiféle allergia sem kínoz, de mégis gondjaik akadnak a kontaktlencsével.

A kontaktlencse-allergia vagy -intolerancia azt jelenti, hogy a szem nem képes elfogadni a lencsét, ezért látványosan, különböző panaszok kíséretében utasítja el azt. Ilyen panasz lehet az, ha mindig kényelmetlennek érezzük a kontaktlencsét, esetleg fájdalmat vagy konkrét sérüléseket okoz a szemfelszínen.

A kontaktlencse-intolerancia nem feltétlen jelentkezik azonnal, később is kialakulhat, ha nem tartja be az ember az alapvető kontaktlencse-higiéniai előírásokat. Ilyen alapszabály például, hogy ne hordjuk túl a lencsét (azaz ne hordjuk tovább a javasoltnál), hogy megfelelően tisztítsuk és tároljuk, illetve hogy csak tiszta kézzel nyúljunk a szemünkhöz. Az allergiára hajlamos személyek esetében sajnálatos módon ötször nagyobb az esélye a kontaktlencse-intolerancia kialakulásának.

Az intolerancia mellett megeshet az is, hogy valaki a kontaktlencse-folyadék egy összetevőjére lesz érzékeny - ilyenkor is javasolt orvoshoz fordulni és lecserélni a korábbi folyadékot.

Mi a megoldás?

Akárhonnan nézzük, a kontaktlencse valóban segíthet, de sokat árthat is. Ezért érdemes megfontolni az egyetlen valóban végleges megoldást, a lézeres látásjavítást.

Érdekesség, hogy Magyarország kiemelkedő szereplője a lézeres szemműtétek világának, ugyanis a világ első femtolézeres  látásjavító műtétjét 1997-ben, itt nálunk végezték el, egy magánklinikán a Focus Medicalban! A beavatkozás mára már rutineljárásnak számít, pár perc alatt kész és teljesen fájdalommentes.

Aki alapvetően allergiával küzd, annak ideális megoldás a lézeres szemműtét, és természetesen annak is, aki pont a kontaktlencsére vagy valamelyik kiegészítőjére lett érzékeny. Ne szenvedjen át még egy nyarat, jelentkezzen be egy alkalmassági vizsgálatra!

értékelés