Láthatósági munkaruha - mely szakmákhoz kötelező?

CÍMKÉK munka ruha online

A láthatósági munkaruha biztonságot jelenti viselőjének. Ennek köszönhetően ugyanis mindenhol jól láthatóvá válik, amely legfőképp éjszakai munkavégzés, éjszakai műszak esetén elengedhetetlen. Az éj leple alatt ugyanis bármikor megtörténhet a baj, ha munkatársunkat nem veszik észre - legyen szó egy autóról vagy akár munkába menet a biciklin. A KRESZ szabályai mellett azonban munkavédelmi előírások is szabályozzák, hogy mikor kötelező a láthatósági, fényvisszaverő ruházat viselése.

 

Az építőipar

Talán leggyakrabban az építőipar szakemberein találkozunk a fényvisszaverő mellénnyel vagy munkaruhával. Számukra, főképp az autópálya mentén dolgozó munkások számára kötelező ezek hordása, hiszen a testi épségüket veszélyezteti, ha nincs rajtuk és nem látják őket az elhaladó autósok.

3w8ktyyawwuculy

Mindezekből látható, hogy egy “világítós” munkaruha követelményei elég magasak:

  • Legyen könnyű anyagból, amely nem akadályozza a viselőjét a munkában és a szabad mozgásban.

  • Lehetőleg legyen karcálló és kopásálló - a munkások folyamatosan éles, vágó eszközökkel és szerszámokkal dolgoznak, így strapabírónak kell lennie a ruhának.

  • Legyen könnyen tisztítható, mosógépben mosható, mindezt úgy, hogy ne sérüljön a fluoreszkáló réteg, amely a fényvisszaverő képességet biztosítja.

  • Precízen rögzíthető legyen - akár kabát, munkanadrág, mellény, fontos, hogy jó legyen a méret így, ne essen le.

 

Alapvetően 3 kockázati besorolást különböztetünk meg a szerint, hogy a figyelmeztető ruházat milyen, ennek pedig az MSZ EN ISO 20471 szabvány adja alapját:

  • Magas kockázat – ehhez elengedhetetlen az úgynevezett jó láthatóság. A jó láthatóság azt jelenti, hogy a ruházat feltűnő és élénk színű (piros, narancssárga, neonsárga/neonzöld), hiszen a cél, hogy a viselője azonnal kitűnjön a környezetéből. A láthatósági munkaruha anyagát speciális festékanyaggal vonják be, amelynek köszönhetően még nappal is világít. Éjszaka viszont csak a fényvisszaverő csíkok érvényesülnek, amelyek szinte üvegszerűen visszaverik a fényt, így vonják a munkaruha viselőjére a figyelmet.

  • Közepes kockázatú szabvány - ebben az esetben már kisebb a fluoreszkáló anyag elvárt, minimális szintje a munkaruházatban, vagyis 0.50 m2.

Azon szakmákban kötelező a jó láthatósági, vagyis a legmagasabb besorolású, világító láthatósági munkaruha (kabát és nadrág egyaránt), ahol:

  • a munkásokat nem lehet elkülöníteni a mozgó járművek közlekedési hatókörétől,

  • emelési-, illetve anyagmozgatási tevékenységek végzése során,

  • fokozott járműforgalom mellett történő munkavégzés során, mint amilyen az autópálya is,

  • illetve közúti közlekedésben résztvevő személyeknek, még a biciklizés során is!

Utóbbi a KRESZ szabályaiban is részletesen és pontosan meg van határozva.

A KRESZ szabályai

A KRESZ szintén szabályozza azt, hogy mikor van szükség láthatósági ruházat viselésére, amely gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt kötelező érvényű:

  • kerékpárosnak, biciklisnek, még akkor is, ha a kijelölt kerékpárúton halad,

  • gyalogosnak, az úttesten, leállósávon, útpadkán tartózkodó személyeknek,

  • ha műszaki hiba vagy rendőri igazolás miatt kiszállsz a járműből, akkor is fel kell venni - különösen fontos abban az esetben, ha az autópályán állsz le műszaki hiba miatt!

Mindez szintén azt mutatja, hogy a láthatósági mellény azért van, hogy megvédjen minket, így próbáljunk meg nem teherként gondolni rá.

Láthatósági munkaruha - mellény, kabát, munkanadrág?

Napjainkban a láthatósági munkaruha már számtalan formában létezik: mellény, polár pulóver, esőkabát, kantáros nadrág, munkanadrág, sapka, galléros póló, rövidnadrág, és a sort még hosszan folytathatnánk. Gyermek és felnőtt méretben, női, férfi és uniszex változatban minden kapható. Ezek anyag általában pamut és polyester keveréke, inkább utóbbi javára. A műszálas anyag ugyanis elengedhetetlen a tartósság, strapabírás és a fényvisszaverő csíkok miatt. Minél magasabb a műszálas anyag tartalom a munkaruha összetételében, annál magasabb annak szakítószilárdsága, amely elengedhetetlen a különböző szakmákban. Emellett számtalan zsebbel, cipzárral, tépőzáras megoldással ellátott ruhák ezek. Nagyon fontos szempont az, hogy lehetőleg több helyen is legyen fényvisszaverő szalag. Ilyen helyek a munkakabát esetén a vállak, karok, mellkas és derék, a nadrág esetén a derék, térdek és a boka is. A munkanadrágok esetén emellett megerősített a térd rész is a kopásállóság miatt, rugalmas a derék kialakítás. A jó láthatósági munkaruha minden esetben kabátot és nadrágot is jelent, csak fényvisszaverő mellény vagy szalag viselése nem elég, az nem felel meg a szabványnak. Éppen ezért érdemes minél jobb minőséget vásárolni, hogy a megfelelő biztonságot nyújthassuk a munkavállalók számára.

 

értékelés