Mennyire biztonságos egy elektromos autó?

CÍMKÉK autók közlekedés

Hogy egy elektromos autó biztonságos-e, arról nagyon sokaknak megvan a véleményük. Sajnos ezek sok esetben a sajtóban olvasható esetek alapján alakulnak ki, miközben a valóság teljesen más, mint amit az aggodalmak tükröznek. Nézzük meg, hogy miért mondjuk ezt!

Milyen biztonsági besorolásban vannak az elektromos autók?

 

Sokan úgy vélik, sokkal veszélyesebbek ezek a járművek, mint egy hagyományos belsőégésű motoros változat. Ők azon is meglepődnek, hogy egyáltalán lehet elektromos autóra biztosítást kötni. Pedig a tények egyáltalán nem támasztják alá ezeket a félelmeket.

 

Az elektromos járműveket legalább ugyanannyi biztonsági tesztnek vetik alá, mint az egyéb típusokat.

 

A gyártók természetesen felhasználják a belsőégésű motorral szerelt járműveik kapcsán felgyülemlett tapasztalataikat is, ami egy nagyon jó alap a kiváló biztonság felé. A fékek, fényszórók, légzsákok, biztonsági övek, blokkolásgátló, menetstabilizáló, automata vészfékező, ráfutásgátló, sávelhagyásjelző is mind-mind belekerül az új meghajtással érkező autókba, nem csak a régiekbe.

 

Emellett érdemes megnézni az Euro NCAP teszteredményeit is, melyekből jól látható, hogy az elektromos autók számos esetben az első helyek valamelyikét érik el és ötcsillagos minősítést kapnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a sofőr és az utasok is nagy biztonságban vannak egy esetleges ütközés esetén. Valamint egy elütött gyalogos is védve van néhány aktív vagy passzív biztonsági rendszer által.

 

Mit mutatnak a baleseti statisztikák?

 

Jellemzően azt, hogy azonos kockázatot jelentenek az elektromos autók és a hagyományos belsőégésű modellek. Ellenben a mikro- és kis városi autók esetén minimális a balesetokozás az elektromos változatoknál.

 

Viszont a luxus szegmensben már körülbelül 40%-kal több baleset köthető ezekhez a típusokhoz. Ez feltehetően köszönhető annak, hogy kiváló gyorsulással bírnak. Márpedig ha egy hétvégi sofőr egyszer csak beül egy Ferrariba, majd padlógázt ad, akkor abban nem lesz köszönet. Ez pedig jelentősen ronthatja az elektromos járművek statisztikáit, méghozzá emberi mulasztások miatt.

 

Mi a helyzet a kigyulladó akkumulátorokkal?

 

A legtöbb elektromos autóban lítium-ion akkumulátor van, melyek gyúlékony elektrolitot tartalmaznak. Sokan ennyit tudnak, de azt már nem, hogy ezek nem olyan könnyen gyulladnak meg, ráadásul a gyártók is igen komoly védelemmel látják el ezeket az egységeket.

 

Bár elméletileg lehetséges az akkumulátor kigyulladása, a gyakorlatban sokkal biztonságosabbak, mint gondolják:

 

  • Biztonságos helyre helyezik el az akkumulátort, ahol nem deformálódhat.

  • Egyre több gyártó helyezi alumínium tartályba őket.

  • Folyamatos a felügyelet, ha kell, a rendszer kikapcsolja az akkucsomagokat.

  • Egyre több az alkalmazott folyadékhűtés.

 

Alapvetően sokkal kisebb az esélye egy elektromos autó kigyulladásának, mint egy belsőégésű típus esetén. Ha emellé odatesszük a fent taglaltakat is, láthatjuk, mennyire biztonságosak ezek a konstrukciók.

 

értékelés