Milyen formában lehetsz kamionsofőr – vállalkozás vagy alkalmazotti jogviszony?

CÍMKÉK állás munka

Nem is gondolnánk, hogy sofőrként lehetőségünk van arról dönteni, hogy milyen formában szeretnénk a munkát végezni. Az alkalmazotti és a vállalkozói létnek is van előnye és hátránya is. Ez a cikk segíthet a felelős döntésben.

A Sofőr állás weboldalán válogathatsz mindkét lehetőség közül, vannak cégek, akik rugalmasak a beosztotti és a saját cégen belüli munkavállalás terén is, érdemes tehát szétnézni és mérlegelni.

 

Mivel jár, ha vállalkozóként kamionozol?

 

Nálunk még elég ritka jelenség a sofőrök körében, hogy vállalkozóként dolgozzanak megbízójuknak. Egyes nyugati országokban, mint például Anglia, ez már bevett szokás. Nagy előny, hogy szabadabban dönthetsz, mely munkákat vállalod el, és melyeket nem. Ezzel együtt a munkád változatos, a szabadidőd pedig jóval tervezhetőbb lesz. Kiküszöbölhető ezzel az azonos útvonalak bejárásából következő monotonitás. Az ezen formában vállalt munkával, az anyagi feltételek is megszabhatók, hiszen te döntesz, hogy az adott feladatot, a feltüntetett információk tudatában, mennyi fizetésért vállalod el.

 

Hátrány, hogy egyéni vállalkozóként az adók és járulékok befizetésének terhe ránk hárul. Ehhez könyvelő segítségére lesz szükség, hiszen negyedévente bevallást kell készítenünk. A könyvelőnek szintén díja van. Kezdetben kiszámíthatatlan lesz a munka mennyisége, amíg nincsenek referencia munkáid, azaz ajánlók, nehezen találsz új megbízót, a költségeket pedig ez idő alatt is fizetned kell. Nincs szabadság, ha úgy döntesz, hogy pihensz pár napot, akkor az sajnos kieső idő a munkából.

 

Hazánkban a fuvarozás területén egyelőre az alkalmazotti státusz a jellemző

 

Előnyei között megemlíthető, hogy kiszámítható, tehát a fizetésünkkel tudunk kalkulálni. Folyamatos munka mellett a bevétel is állandó, nem érnek meglepetések. Pontosan tudjuk, hogy hány napot tölthetünk el fizetett szabadsággal, gondtalan lehet a kikapcsolódás, hiszen a fizetésünket ugyanúgy megkapjuk. Az adók és járulékok befizetését sem magunknak kell intézni, az automatikusan levonásra kerül a fizetésünk összegéből. Ha megbetegszünk, akkor táppénz illet meg minket, nem kell félni hosszabb betegség esetén sem, az anyagi veszteség nem lesz túl súlyos.

 

A munkaszerződések határozott vagy határozatlan időre szólnak, a munkaadók és a munkavállalók célja is a hosszú távú együttműködés, hiszen ez alapot ad a jövő tervezésének. A beosztottként vállalt munka hátránya, hogy hosszú évek során a munka monotonná válhat, az egyén veszít a motivációjából. A fizetés is viszonylag állandósul, nincs lehetőség válogatni, így esély sincs arra, hogy egy jobban fizető lehetőséget csípjünk meg.

 

Rugalmasan vagy kiszámíthatóan – a döntés a te kezedben van

 

Érdemes mindkét lehetőségen elgondolkodni, esetleg érdeklődni és megkeresni a munkaadókat, hogy melyik lehetőséget preferálnák jobban. Érvek szólnak egyik és a másik mellett is, az egyéni igények figyelembevételével tudsz dönteni.

 

értékelés