-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az alanin az emberi szervezet építőköveinek tartott fehérjék egyik összetevője, egy nem esszenciális aminosav, amely étrend-kiegészítőként fogyasztva a sportolók szervezetére gyakorolt pozitív hatásai révén került a kutatások középpontjába.
Mi az alanin?
A fehérjék a szervezet számára nélkülözhetetlen makrotápanyagok, amelyeknek összetett szerep jut, és amelyek aminosavakból épülnek fel. Fokozott fizikai aktivitás esetén megnövekszik a szervezet fehérjeigénye, így például sportolóként hasznos lehet az étrendbe beépíteni a BodySelect aminosav tartalmú étrend-kiegészítőit.
A fehérjéket felépítő aminosavak lehetnek esszenciális, nem esszenciális és feltételesen esszenciális típusúak, utóbbiakat abban az esetben állítja elő a szervezet, ha szükség van rájuk, míg a 9 esszenciális aminosavat nem képes, ezért azokat a táplálékokból kell fedezni. A szervezetben megtalálható 20 féle aminosav egyike az alanin, amely nem esszenciális aminosav. Glükogén, vagyis fehérjeépítő aminosav, amely más aminosavakból szintetizálódik. Jelentőségét az adja, hogy alaninra van szükség a hatékony izomműködést segítő és a fáradtságot késleltető karnozinhoz.
Mennyi alalninra van szüksége a sportolóknak?
Az alanin szokásos napi mennyisége 4-6 gramm, amelyet a nap folyamán 2-3 adagra elosztva javasolt bevenni. Szedése enyhe mellékhatásokkal járhat, viszkető ajkakat vagy bizsergető érzést okozhat a bőrön.
Hiánya ritka, azonban pótlása előnyös lehet nagyobb fizikai aktivitás, stressz vagy betegség esetén, illetve fehérjeszegény étrend folytatása esetén a hiánytünetek elkerülése érdekében.
A fehérjetartalmú élelmiszerek tartalmaznak alanint is, így nagyobb mennyiségben található meg a baromfik és a legeltetett marhák húsában, a halakban, a tojásban, a szója termékekben, a hüvelyesekben, a teljes kiőrlésű gabonákban, és a fehérjeporok is tartalmazzák.