6 dolog, amit már ma megtehetünk az önbizalomhiány ellen (x)

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Annyi helyről hallhatunk folyamatosan az önbizalom fontosságáról, hogy már-már elcsépelt, értelmezhetetlen fogalomnak tűnhet – pedig a magunkban való hit igenis fontos a mindennapokban. Legyen szó egy állásinterjúról, egy randevúról, egy fontos előadásról vagy akár csak egy bevásárlásról, a magabiztosságunkra szinte minden egyes pillanatban szükségünk van. A kérdés csak az, hogy honnan fakad az önbecsülés? Mit tehetünk azért, hogy mi is rendelkezzünk egy egészséges adaggal belőle? És mi az, amit akár már ma megléphetünk? Most ezeket a kérdéseket fogjuk körbejárni.

Önbizalom: honnan fakad?

Sőt először azt a kérdést tesszük fel, hogy mi is az az önértékelés? Nos, ez tulajdonképpen az, ahogyan saját magunkkal kapcsolatban érzünk. Olyasvalami, ami befolyásolja, hogy hogyan viselkedünk másokkal és hogy milyen döntéseket hozunk az életben. Az egészséges önértékelés tulajdonképpen maga az önbizalom: amikor elégedettek vagyunk magunkkal mind kívülről, mind belülről. Ez persze nem jelent egyet azzal, hogy tökéletesek lennénk, inkább arra utal, hogy elfogadjuk a hibáinkat, tudatosítjuk azokat, miközben igyekszünk rajtuk javítani.

 

Az önbecsülés tehát alapvetően magunkból fakad, hiszen mindannyiunknak megvan a lehetősége arra, hogy fejlessze, elégedettebbé, boldogabbá és önbizalommal telivé tegye magát. Ugyanakkor a környezetünk is hatással van arra, hogyan érzünk magunkkal kapcsolatban: a gyermekkori tapasztalatok, a család és más szocializációs közegek, illetve a pozitív és a negatív tapasztalatok is befolyásolják. Most azonban arra fogunk kitérni, hogy mit tehetünk mi.

 

6 lépés az önbizalomhiány ellen – tegyük meg még ma!

Az már a fentiekből is egyértelműen látszik, hogy az önbizalom egy igen összetett kérdés: külső és belső tényezők egyaránt szerepet játszanak benne és nehéz elérni egy egészséges állapotot. Gondoljunk csak bele! Vannak, akik éveken keresztül járnak pszichológushoz azért, hogy elérjék az önértékelés megfelelő szintjét. De mi a helyzet akkor, ha nincs ennyi időnk, ha már ma szeretnénk érezni valamiféle változást? Nos, a következőkben ehhez adunk tanácsokat.

 

Külső tényezők

 

Először is azt vesszük sorra, hogy mi mindent tehetünk a külsőnket illetően ahhoz, hogy igazán önbizalommal telinek érezzük magunkat rövid idő alatt. Az első tanácsunk: elő a fogakkal! Egy mosoly megvillantásával azonnal jeleket küldhetünk az agynak, ami ez által másodpercek alatt felvillanyozódik. Ezzel jót teszünk az önbizalmunknak, feldobjuk a hangulatunkat és még a stressz-szintünket is csökkenthetjük. Fokozottan igaz ez, ha egészséges, hófehér fogakkal mosolygunk a világra. Persze ez egy olyan adottság, amivel nem rendelkezünk eredendően, de egy gyors fogfehérítéssel azonnali eredményeket érhetünk el.

 

A mosoly mellett elengedhetetlen az általános ápoltság is, ami szintén sokat hozzátehet az önbizalmunkhoz. A tiszta haj, a gondosan formára igazított körmök, a tiszta lábbelik mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Így, ha már a fogfehérítésen túl vagyunk, gondoskodjunk a megjelenésünk többi pontjáról is!

 

De itt teszünk említést a stílusról is: ügyeljünk rá, hogy a megjelenésünk mindig minket tükrözzön! Hiszen egy önazonos ember lehet csak igazán magabiztos. Mindegy, hogy ruházkodásról, egy hajszínről vagy a megfelelő kiegészítőkről van szó, a lényeg, hogy önmagunkat jelenítse meg a külsőnk.

 

Belső tényezők

 

Erre fent már kitértünk: sokan hosszú éveken át dolgoznak azon egy szakemberrel, hogy optimális önértékelést érjenek el. Tény, hogy ez tényleg sok munka, ám vannak olyan ötperces praktikák is, amit egy-egy fontos pillanatban bevethetünk. Nézzünk most hármat ezek közül!

 

Az egyik a vizualizáció eszköze. Ha egy fontos konferencián vagyunk és épp a saját előadásunkra készülünk, de úgy érezzük, hogy nem vagyunk rá képesek, akkor ezt bátran elővehetjük. Nincs más dolgunk, mint keresni egy csendes sarkot, ahol egy kicsit elmerülhetünk az elménkben. Csendesítsük le a gondolatainkat, majd képzeljük el, ahogyan kimegyünk a színpadra és fantasztikusan teljesítünk! Lássuk magunk előtt, ahogyan pontosan az történik, amit mi szeretnénk. Tényleg hatásos!

 

Már az önbizalom nevében is benne van, hogy ez magunkról szól. Pedig ennek nem feltétlenül kell így lennie, hiszen mások gyakran tisztábban látnak minket egy-egy szituációban, mint mi magunkat. Éppen ezért, ha olyan helyzetbe kerülünk, amikor szükségünk van egy kis bátorításra, telefonáljunk egyet! Például ha egy randevúra igyekszünk, de már a gondolattól is leizzadunk, hogy beszélgetnünk kell a kiszemelt féllel, hívjuk fel a találkozó előtt az egyik barátunkat! Ő garantáltan egy sor olyan dolgot fog nekünk mondani, amitől egy perc alatt jobban érezzük majd magunkat!

 

Mindezek mellett ne feledkezzünk meg a zene erejéről sem! A megfelelő dalok azonnal képesek feldobni az ember hangulatát, miközben elvonják a figyelmét a stresszről és a feszült helyzetekről. Érdemes készíteni egy lejátszási listát, ami telis-tele van olyan dalokkal, amelyekről tudjuk, hogy jót tesznek a magabiztosságunknak. Pörgessük végig, és élvezzük a hatást!

 

Az önbizalom tehát az élet számtalan területén jól tud jönni az embernek, éppen ezért nem szabad lebecsülnünk az erejét. Tegyünk azért rendszeresen, hogy mi is nap mint nap élvezhessük a ránk gyakorolt hatásait!