-
Asszisztens
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Fémipari összeszerelő
2024. 11. 23
-
Hegesztő_villanyszerelő - Külföld
2024. 11. 23
-
Project koordinátor - Dél-Dunántúl
2024. 11. 23
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Rekordszámú nevezéssel ünnepelte 10. jubileumát a Syngenta borverseny
A 2010-es év meglehetősen kedvezőtlen volt a mezőgazdaság számára. A hűvös, csapadékos tavasz hátráltatta a mezőgazdasági munkákat és visszafogta a növények fejlődését. A virágzáskori hideg és esős időjárás káros hatását fokozta a cseresznyénél, meggynél a gyümölcs érési időszakának rideg volta, a fertőzések terjedése. Később is nagy mennyiségű, intenzív esőzések voltak, alacsony hőösszeggel és kevés napfénytartammal.
Nem volt ez másképp a szőlőnél sem: a gazdák, ha szerencsések voltak, akkor legalább a szőlőnövényt tudták permetezéssel menteni, de a termést csak részben. Ennek köszönhetően a 2010-es év szőlészeti- és borászati szempontból meglehetősen mostoha volt. A bortermés kb. fele az előző évinek, 2,5 millió hektoliter volt, és minőségben is sok kívánni valót hagyott maga után. Azok a szőlősgazdák voltak szerencsések, akik megfelelő növényvédelmi technológiával meg tudták védeni szőlőjüket, így reményt kaphattak arra, hogy a rossz termés után legalább ez évben jobbat remélhetnek.
A Syngenta Kft. 2011. március 9-én Siófokon ünnepélyes keretek között hirdette ki 10. Quadris Borverseny eredményeit. A 10 éve alapított borversenyre idén 391 bornevezés érkezett, amely - az évfordulóhoz méltóan – rekordnak számít a verseny történelmében.
A minták összetételét és minőségét reprezentálja az, hogy nagyon kis százalékban voltak hordós borok, zömük palackozott, forgalmi tétel volt. Az eddigi versenyeknek megfelelően a fehérborok uralták a terepet, de vörös- és rosé borokban sem volt hiány. Meglepetést és örömet okozott, hogy Tokaj-Hegyalja, az elmúlt a kilenc évet meghazudtolva szép borokat, nagyszámú aszút mutatott be. Fehérborból több volt, mint, a többi borkategóriából: 36 rosé, 39 édes fehér - ebből 10 aszú, 139 vörös- és 212 fehérbort neveztek a 10. Syngenta Borversenyre.
A minták versenyszámmal történő ellátását és bírálati besorolását a Syngenta munkatársai, valamint Dr. Panyik Gáborné levezető elnök végezték a versenyt megelőzően. A minták elbírálásában Dr. Janky Ferenc egyetemi docens, a Corvinus Egyetem Szőlészeti- és Borászati Intézetének tanára vállalt védnökséget. A bizottságokban azon szőlő- és bortermelők vettek részt, akik alkalmazzák a Syngenta ajánlott növényvédelmi technológiáit. A nagyszámú minta elbírálására kilenc öttagú bizottságot hoztunk létre: egy bizottság tokajit, egy rosét, 3 vörösborost, 2 fehérborost és egy bizottság pedig minden borkategóriából bírált versenytételeket. Nehéz dolga volt azoknak a bizottságoknak, amelyek csak egy borkategóriába tartozó borokat bíráltak, de nem volt könnyű a több borkategóriát bíráló bizottságnak sem, ám a kezdeti nehézségek ellenére a verseny minden bírálónak örömteli eseménynek bizonyult.
A bírálóknak nem volt könnyű dolga |
A bizottságok értékelése alapján, a 172 nevező 391 mintájából:
- 89 arany, ebből 22,76 %
- 6 nagyarany és
- 3 Quadris díj született,
- 144 ezüst, 36,83 %
- 114 bronz, 29,15 %
- 42 oklevél született. 10,74 %
- Kizárásra két minta került. 0,51 %
Az aranyérmesek közül a kategóriánként legmagasabb pontszámúak közül választották ki – újra bírálással – a Quadris-díjas termékeket a felállított bizottságok.
Megállapítható, hogy a borok 23%-a kiemelkedően jó minőségű volt, 37% jó minőségű termék, míg 11% hibátlan, jó minőségű bor volt. Örömünkre szolgál, hogy a kedvezőtlen évjárat ellenére a friss borok is jók voltak, ami a gondos művelésnek és borászatnak köszönhető. Ez különösen értékes, hiszen szinte az ország minden borvidékéről érkeztek borok: a 391 versenymintát összesen 172 termelő nevezte.
Az aranyérmes termékek közül természetesen a vörösborok vitték el pálmát, hiszen ezen borok előző évjáratok termékei voltak, amelyek kedvezőbbek voltak a szőlőtermesztésre, mint 2010. A növényvédelmi technológia megfelelősségét, a jó borász gondosságát és szakértelmét igazolja az, hogy a fehérborok közül, a 29 aranyéremből kilenc 2010-es évjáratú volt.
Quadris-díjas borok:
- Borpalota, Mátrai Rajnai Rizling 2008
- Tolcsva-Bor Kft./Sajgó Pincészet, Tokaji 5 puttonyos aszú 2001
- Vida Borbirtok, La Vida Merlot 2007
Nagyarany-érmes borok:
- Csóbor Pincészet, Rosé Cabernet Sauvignon 2010
- Gál Szőlőbirtok és Pincészet, Zweigelt Rosé 2010
- Günzer Zoltán, Ördögárok 2007
- Szöllősi Pincészet, Chardonnay 2010
- Varga Pincészet Kft., Aranymetszés Badacsonyi Kéknyelű 2009
- Vivamus Bt., 5 puttonyos aszú 2002
Az eredmények alapján megállapítható, hogy a versenytételek kiváló minőségűek voltak – tehát nem volt könnyű dolga a bírálóknak.
A belvízhelyzet és az időjárás szélsőséges volta miatt az idei évre még nem jósolhatunk semmit.Az azonban bizonyos, hogy azon szőlészek, akik ha a tavalyi termést nem is, de szőlőiket meg tudták védeni, egy jobb termés reményében indulhatnak neki a metszésnek és a szőlők gondozásának.
A szőlőtermesztésben és a borászatban komoly feladatok és kihívások várnak a termelőkre. A gazdasági válság, az emelkedő energia árak, az olcsó borok egyre erősödő importja a minőség emelésére ösztönzi a hazai borosgazdákat. A piacon a megbízható, állandó minőség biztosíthatja a vásárlók bizalmát a hazai borok iránt.
A borversenyek, bormustrák, bemutatók, ezek megfelelő kommunikációja segítheti boraink megismertetését, a jó eredmények felkelthetik a vásárlók érdeklődését, s ha valóban ilyen jó termékekkel találkozhatnak a piacon, akkor előbb-utóbb előnyben fogják részesíteni a hazai termékeket az importtal szemben.
„A Syngenta elsősorban a növényvédelemben lehet a termelők segítségére, s a jó növényvédelmi technológiával biztosítani lehet sok év átlagában a kiváló borminőséget. A 10. Syngenta Borverseny 172 nevezőjének 391 versenybora, s ezek kiváló eredményei bizonyítják, hogy a növényvédelem, a szőlőtermelés és a borkészítés szoros kapcsolatban tud jó borminőséget biztosítani a borfogyasztók számára a hazai piacon. Az együttműködés elengedhetetlen a minőség és a várható haszon elérése érdekében." – mondta el Czigány Tibor, a Syngenta Kft. ügyvezetője a verseny kapcsán.