Téli energiatermelés napelemmel - lehetséges?

A napelemes rendszerek a napsütésből nyert energia átalakításának segítségével képesek kielégíteni a különböző fogyasztói igényeket, amelyek a felhasználók részéről érkeznek. Ugyanakkor ehhez szükséges az, hogy a kereslet és a kínálat kiegyensúlyozottan jelenjen meg a rendszerben. Hogyan lehetséges ez?

Az igények és a rendelkezésre álló energia egyensúlya

Két módszerrel valósítható meg az, hogy az igények és a meglévő energiakeret kiegyensúlyozottan rímeljenek egymásra.

Az egyik módszer, amely a legáltalánosabb megoldás napjainkban, hogy azokon a helyszíneken, ahol van rá lehetőség, ott a napelemes rendszer nem teljesen önállóan működik, hanem rákapcsolódik az áramszolgáltató hálózatára. Ez azért hasznos, mert azokban az időszakokban, amikor kevesebb energia termelődik, a napelemes rendszerben vagy egyáltalán nem termelődik az energia, például az éjjeli órákban, olyankor a felhasználó energiaigényét az áramszolgáltató hálózatáról elégíti ki. Fordítva pedig, amikor többletenergia termelődik a napelemes rendszerben, akkor azt a többletet a hálózatra tölti fel.

Ezzel a módszerrel folyamatosan kielégíthető maximálisan minden fogyasztói igény, az aktuális körülményektől teljesen függetlenül. A fogyasztói és az áramszolgáltatói oldal közötti különbséget előre meghatározott időpontokban kiegyenlítik. Amennyiben a napelem által termelt többletáram és a hálózatról elfogyasztott energia ugyanannyi volt, akkor akár nulla forintos villanyszámlája is érkezhet.

napelem_1

A másik lehetőség szigetrendszerű napelemek esetén merül fel. Ilyenkor az akkumulátorok teljesítménye rendkívül fontos tényező lesz, hiszen a kevésbé aktív, például téli időszakokban az akkumulátoroknak kell kielégíteniük a szükséges energiaigényeket. Az is fontos szempont ilyenkor, hogy a csökkent termelés mellett a fogyasztást is a lehető legjobban optimalizálni kell. Ha túlzott a fogyasztás, akkor ellehetetlenülhet, hogy az akkumulátorok bizonyos mértékben visszatöltődhessenek.

A napelemes rendszer tervezésekor nem elég a napsütéssel kalkulálni, bele kell számolni a felhős időszakokat és a sötét estéket is, s mindehhez fel kell mérni, hogy mennyi áram termelésére van szükség.

A napelemek nem termelnek áramot télen?

Már az eddigiekből is látható, hogy ez nem igaz. Ráadásul a magas hőmérséklet ront egyes napelem panelek teljesítményén, viszont amit elveszítünk a réven, megnyerhetjük a vámon, hiszen a téli időszakban a szűrt napfény és a napsütéses órák számának csökkenése mellett a teljesítmény az alacsony hőmérsékletnek köszönhetően növekedni fog.

Ráadásul számtalan módszer létezik arra, hogy a napelemes rendszert a téli hónapokban is maximálisan kihasználhassuk, például állíthatunk a napelem panelek dőlésszögén, vagy a hótól, jégtől megtisztítva is javíthatunk a rendszer teljesítményén. Legyen akár akkumulátoros vagy hálózatra kötött rendszered, egy igazán szakértő csapat minden helyzetben és időszakban segíteni tud abban, hogy a lehető legjobb eredményeket élvezhesd.

értékelés