-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A többségében szlovének lakta Apátistvánfalván, egy kis házban, a szeszfőzde mellett van a környék egyetlen olajsajtolója. Itt készítik a tökmagolajat, az Őrség aranyát.
A elnevezés nem az olaj színére, hanem az értékére utal. A rendkívül egészségesnek tartott tökmagolajból ugyanis egyre kevesebb készül. Pedig az olajütésnek évszázados hagyománya van errefelé. Volt idő, amikor szinte minden család termesztett olajtököt, de a fiatalok ma már nem bíbelődnek a sok munkával. - Tavasszal föl kell szántani a földet, és amikor jön a jó idő, el kell rakni a tökmagot - avat be a teendőkbe Zádori Mihályné. - Azután meg arra kell vigyázni, nehogy a fácánok, vagy a kányák kiszedjék a földből. Azokat is hajkurászni kell. Amikor kikel, akkor következnek a kapálások, és végül fel kell tölteni. Ha jó az évszak, tehát se nagyon esős, se nagyon száraz az idő, akkor bő termés takarítunk be. Augusztus végén hazahordjuk, összerakjuk kupacba, és szép lassan, minden nap pucoljuk, mert meg kell szárítani a napon. És amikor ki van köpesztve, akkor meg a sparhelton vagy a kazánban kell készre szárítani.
Magdi néniék minden évben készítenek tökmagolajat. Tavaly 21 kilogramm megtisztított, megszárított magot daráltak le. Régen ezt is kézi erővel végezték, csakúgy, mint a dagasztást. Utána teszik a serpenyőbe, és folyamatos kevergetés mellett megpirítják, amíg a víz teljesen el nem párolog belőle. A pirítás után már csak a sajtolás van hátra. A prést régen 2-3 férfi tekerte, de ma már ezt is géppel végzik.
A 21 kilogrammnyi tökmagból 7-8 liter olajat nyernek
Sokan jönnek, akik vennének belőle. A tökmagolaj nem olcsó, egy liter 4 ezer forintba kerül. Különösen húgyhólyag- és prosztata-betegségek esetén javasolják a fogyasztását. Az Őrségben része a mindennapi táplálkozásnak, a legkülönbözőbb ételeket ízesítik vele. Kár, hogy egyre kevesebben foglalkoznak vele.