November végét mindenki nagy érdeklődéssel várja, vajon mihez lehet töredék áron hozzájutni. Légitársaságok, műszaki áruházak, internetes szolgáltatók, mindenféle vállalat beleveti magát az árversenybe arra a pár napra, amiket Black Friday (Cyber Monday) névvel illetünk. Léteznek azonban olyan szervezetek, amik nem értenek egyet a konzumerista szemlélet támogatásával. Az egyiknek kék és sárga színek vannak a logójában. No, melyik cég lehet az?

 

shopping-g09900647b_1280

 

Tömegtermelés, túlfogyasztás, felesleges felhalmozás, környezetpusztítás. Csak néhány fogalom, ami a konzumerizmus velejárója. Ha valami elromlik, vegyünk helyette újat, még ha könnyen javítható is. S míg milliónyi vállalat csak a profitra koncentrál, addig vannak olyanok, akik a fenntarthatóság, a környezetkímélés, a termékek életciklusának meghosszabbítása mellett teszik le voksukat. Ezért nem találkozhatunk IKEA BLACK FRIDAY akcióval. Ők inkább olyan jeligékkel dolgoznak, mint

Ha nem pazarolsz, semmi sem vész kárba

Bútormentő ötletek

Garantált visszavásárlás gyerekbútorokra

A sokféle tárolóedénnyel, a praktikus kialakítással már-már rábírják az embert, hogy elgondolkodjon saját pazarlásáról, hogy tegyen valamit az elképesztő mértékű élelmiszerkidobás ellen. Ma, amikor szinte minden üzlet reggeltől estig nyitva van, az ember alig tudja megállni az élelmiszerek és élvezeti cikkek túlzott bevásárlását. Ez is kell még, meg az is kell, és csak gyűlik a hűtőben és a spájzban a sok felesleges ennivaló. Mire a sok romlandó étel elfogyasztására kerülne a sor már dobhatjuk is ki sokukat, hiszen a feltüntetett szavatossági idő lejárt. Persze ennek ellenére sok élelmiszer jó volna még, de a manapság divatos felfogás szerint ezeket már a kukába kell dobni.

Sok területen követendő példát mutat az IKEA, a szelektív hulladékgyűjtők területén szintén nagyszerű megoldásokat kínál. A formatervezett, esztétikus gyűjtőmegoldásokat szinte a szem előtt akarnánk hagyni, pedig a tervező a konyhában olyan helyekre építi be, amik ugyan könnyen hozzáférhetők, de mégis takarva marad használat után. Persze emlékezünk rá milyen szép és praktikus, ezért használatuk rendszeressé válik még a gyermekek körében is.

Például a hulladékszelektáló ládák elhelyezése a konyhai munkák elvégzésében jelentős időmegtakarítást eredményez, mert kézre állnak, nem zavarnak a munkában és használatukkal a konyha tiszta, rendezett marad. Jöhet a pihenés, a szórakozás.

A környezetkímélés mellett, illetve a csináld magad mozgalomban (Do-It-Yourself) is vállalják arcukat filmsztárok, hírességek. Leonardo DiCaprio, David Beckham, Brad Pitt és még sokan. Ha már van egy követőtáboruk, könnyen terjeszthetnek akármit, ők legalább nem az élvezetek hajszolását vagy a vásárolj még ideákat közvetítik. DiCaprio narrációjában 2019-ben jelent meg az Ice on fire című dokumentumfilm, ami arról szól, miként tudjuk kisebbíteni ökológiai lábnyomunkat. Megismerhetjük azokat a technológiákat, amelyekkel nagy volumenben javíthatunk az emberiség túlélési esélyein.

pexels-marcin-jozwiak-3641377

Ha netán ellenszenvet érzünk a fogyasztói társadalom magatartásával szemben, nem lennénk egyedül. Magyarországon először 2004-ben tartották a „Ne vásárolj semmit napot”. Egy tudatos vásárló tisztában van azzal, hogy az elköltött pénzzel úgymond szavazatot ad le arra, melyik kereskedőt támogatja. Sajnos működnek olyan vállalatok (gyártók), akik gyerekmunkásokat dolgoztatnak, környezetszennyező módon állítják elő a termékeket. Ha ez kitudódik és tisztában vagyunk vele, akkor kötelességünk annak a gyártónak a termékeit elkerülni.

Egy tudatos vásárló tudja, hogy pénztárcánk egyik legnagyobb ellensége az impulzív vásárlás, ami ellen listányi praktika áll rendelkezésre, főleg az internet korában. Megtervezzük, mikor mit vásárolunk. Csak azt vásároljuk meg, amire valóban szükségünk van. Lehetőség szerint csomagolásmentesen vásárolunk.

Aki pedig érez magában indíttatást a kézműveskedés bármely formája iránt, nekiállhat felhasználni elfeledett dolgokat a padlásról, a szekrény mélyéről, ahogy az IKEA is propagálja. Fakanalakból, evőeszközökből vagy bármilyen hosszúkás dolgokból létrát készíteni a kúszónövényeknek. Vagy egy műanyagpalack újrahasznosítása virágcserépként. Ezekről ír az IKEA „Live Lagom community” címszó alatt. Az internet pedig tele van olyan videókkal, amik ötletet adnak a DIY kipróbálásához.

értékelés