Mit nevezzünk méznek?- új rendelet született

Mit nevezzünk méznek?- új rendelet született
Szigorítja a mézre vonatkozó szabályokat az agrárminisztérium. A készülő rendelet pontosan kimondja, hogy mit nevezhetünk méznek, külön felirat garantálja majd a minőséget. A közelmúltban több vizsgálat is bizonyította, hogy különböző módon feljavított, nem valódi méz került a boltokba.

Külön jel lesz a valódi méz üvegén

A mézesüvegen új jelzés lesz, a fogyasztó biztos lehet benne, hogy az a méz nem hamisított, vagyis sem a termelő, sem a feldolgozó nem adott hozzá, és nem vett el belőle semmit - mondja az Országos Méhészeti Egyesület elnöke, Bross Péter.

Ezt a megkülönböztető jelzést csak az a forgalmazó használhatja, aki biztos benne, hogy a méze eredeti - tette hozzá. Magyarországon évtizedes gyakorlat, hogy nem a termelő, hanem a mézet felvásárló viszi el mézlaborba a termelő zét, belépve így egy szigorú élelmiszerbiztonsági rendszerbe, hiszen nemcsak az általa kibocsátott termék paramétereit fogja az új irányelv definiálni, és a hatóság ellenőrizni, hanem az egész, élelmiszergyártási hátteret is.

 

méhkaptárak


Igazi méz is lesz

Bross Péter azt mondja, ezzel a mézkínálatban egy prémium kategóriát hoznak létre, amibe biztosan nem kerülhet hamis méz - utalva az elmúlt évek mézhamisítási botrányaira. Ez a megkülönböztető jelzést részben a szakminisztérium kezdeményezte, hogy visszaszorítsa a mézhamisítást. De nem biztos, hogy eléri célját, hiszen a tervek szerint nem lesz kötelező a forgalmazóknak alkalmazniuk. Ezt a szigorúbb ellenőrzési kategóriát ugyanis önként vállalhatja a forgalmazó, ami nyilván meg fogja neki érni. Ezek azonban egyelőre még csak tervek.

értékelés