-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Projektvezető
2024. 11. 24
-
Porfestő munkatárs
2024. 11. 25
-
PPC SZAKÉRTŐ
2024. 11. 25
-
Nyugdíjas pénztáros
2024. 11. 25
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Luca napja a téli ünnepkör egyik legfontosabb dátuma: búzát vetünk, széket faragunk a boszorkányoknak és még az elkövetkezendő időjárást is megjósoljuk!
Luca napi szokások
"Szent Lucának híres napja, a napot rövidre szabja." A Gergely-naptár életbe lépése előtt Luca napjára esett a napforduló, ilyenkor volt a leghosszabb az éjszaka és legrövidebb a nappal. Nem csoda, hogy a néphagyomány szerint a december 13-ra eső nap a gonosz elleni védekezés jegyében telik el: nem szabad kölcsönadni, vagy -venni és tilos a házimunka is. Az ajtóba, ablakokba fokhagymafüzért raktak, hogy elűzze az ártó szellemeket, boszorkányokat.
Luca napján, akárcsak Katalin-, András- és Borbála-napkor, sokfelé szokás volt, hogy gallyat tettek a vízbe, s ha karácsonyra kizöldült, az a leány közeli férjhezmenetelét jósolta.
Másik módszerhez nem kell növényág, Luca nap estéjén 12 egyforma cédulára kell felírni 1-1 férfinevet, majd galacsinba gyúrva a párna alá tenni. Amelyik nevet a hajadon kihúzza reggel, az lesz a férje neve. Luca-napján is él a gombóc-főző módszer; 12 nevet 1-1 gombócba belegyúrnak, és amelyik a főzéskor elsőnek feljön, az rejti a jövendőbeli nevét.
Luca napi búza
Luca-napkor vetették el az ún. lucabúzát, ha karácsonyra szépen kizöldül, a következő esztendőre jó termést jósol.
"A lucabúzának különféle változatai ismertek. A Szerémségben 2–3 marék búzát vetnek el egy kis tányérba, a közepébe mécsest tesznek, olajat béllel, ami karácsonytól vízkeresztig ég. Karácsonyig kizöldül. Pacséron karácsonykor megnyírták a lucabúzát és szalaggal átkötötték. Székelykevén 12 szemet vetettek. Karácsony után a baromfinak adják. Újabban a temetőkbe is visznek lucabúzát. A Csallóközben egy tál vízbe tették a búzaszemeket, ez karácsonyra kicsírázott. Ezután tálra tették, hogy olyan gazdag legyen a termés, mint a kicsírázott gabona. A sarjak nagyságából a következő év termésére következtettek." (Forrás: Arcanum.hu)
Időjóslás Lucától Karácsonyig
Az időjárásjósló praktikák ideje ugyancsak a Lucától karácsonyig terjedő időszakban volt. Közismert az ún. lucakalendárium, mikor a Luca és karácsony közti tizenkét nap időjárásából jósolnak az elkövetkező tizenkét hónap időjárására: a következő év januárjában olyan lesz az idő lesz, mint Luca napján, februárban, mint Luca másnapján és így tovább egészen karácsony napjáig, ami a következő decemberi időjárást mutatja meg.
Hasonlóan közismert a hagymakalendárium: tizenkét besózott hagymalevél segítségével igyekeznek megjósolni a következő év havonkénti csapadékosságát, illetve szárazságát, attól függően, hogy a hagymalevél átnedvesedett-e.
Boszorkánykör: tudod micsoda?>>
Boszorkányok, távozzatok!
Luca széke a boszorkányoknak
A legismertebb népszokás a Luca-szék faragás. December 13-án kezdik készíteni, és minden nap egy kicsit szabad barkácsolni rajta, de Szentestére el kell készülnie. Aki a karácsonyi éjféli misén feláll rá, megláthatja a boszorkányokat. Ehhez azonban egy lyukas fakanálra is szüksége van. Akit először megpillant ezen keresztül, az a boszorkány. Viszont vigyáznia kell, ha a boszorkány rájön, hogy lelepleződött, akkor megátkozza az illetőt. A Luca széke Többnyire kilencféle fából állították össze: kökény-, boróka-, körte-, som-, jávor-, akác-, jegenyefenyő-, cser- és rózsafából.