
Környezetvédelmi szempontból kritikus fontossággal bír, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mit lehet és mit nem. Ennek viszont a jogi szabályozást illetően anyagi vonzata is van, hiszen komoly büntetésre számíthatunk, ha hibázunk.
Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy milyen konténert érdemes rendelni a különböző hulladékok esetén. Persze a konténer árak is fontos tényezők, de ha az anyagi oldalát nézzük, akkor sokkal kifizetődőbb, ha minden rendben van a beltartalmat illetően.
Tarts velünk, és megmutatjuk, hogy milyen konténerváltozatok vannak, és melyikbe milyen hulladék kerülhet. Emellett azt is részletezzük, hogy mit nem szabad beletenni a kiválasztott hulladékgyűjtőbe.
Sittes konténer
Az építőiparban való felhasználás a legelterjedtebb, így ezzel kezdjük. Az építési törmelék, valamint a bontási hulladék gyűjtésére és az elszállítására is egyaránt ügyelni kell.
Ennek megfelelően a recygo weboldalán megrendelhető sittes konténerben minden olyan hulladék, ami az építkezésből származik, az helyet kaphat. Akár a bontott tégla, a beton vagy a cserép. Ezenfelül akkor is erre van szükségünk, ha a sitt és a föld szabályos elhelyezéséről van szó.
Amit viszont semmi esetre sem szabad beletenni, az a zöldhulladék, a műanyag, a háztartási szemét és a lom. Mindezeken felül kifejezetten ügyelni kell a veszélyes hulladékokra és a vegyi anyagokra is, mert ezek is büntetendő kategóriát jelentenek.
Összességében talán úgy lehetne megfogalmazni, hogy akár a nagyobb építkezéseknél, akár a kisebb felújításoknál csak olyan anyag mehet bele, ami építési törmeléknek és sittnek minősül. Ami ezen a kategórián kívül esik, ahhoz másféle gyűjtőedényre van szükség.
Vegyes hulladékgyűjtés
Mindenekelőtt meg kell határozni, hogy milyen anyagok elszállítására fog sor kerülni, mert mindennek megvan a maga rendje és módja. Így a vegyes konténer esetében is vannak bizonyos szabályok, és nem lehet beletenni akármit annak ellenére sem, hogy a titulusa “vegyes”.
Szóba jöhet a szigetelőanyag, a csomagolási hulladék, a fa és a bútorok is. Emellett a műanyag is belekerülhet, ahogy a fémek, az üvegek és a nyílászárók is. Ami viszont nem megengedett, az szintén a veszélyes hulladék, a vegyi anyag, de az azbesztet is ki kell emelni és a palát is.
Zöldhulladék esetén mire figyeljünk?
Létezik egy olyan kategória is, ami kizárólag a zöldhulladék számára jelent szabályos kezelési lehetőséget, így ennek megfelelően nem lehet beletenni építési törmeléket, vegyi anyagokat, veszélyes hulladékot és lomot sem.
Továbbá büntetendő az is, ha ebben a konténerben kövek vannak vagy akár homok. A csomagolóanyagok és a műanyag szintén ide sorolható, így ezeket is kerülni kell. Gyakorlatilag minden olyan hulladék, ami nem a természet “ajándéka”, az nem ebbe való.
Részletesebben ez azt jelenti, hogy a zöldhulladék, a fűnyesedék, a levelek és az ágak kaphatnak helyet ebben az edényben. Emellett pedig beletehetjük a gallyakat is és minden növényi maradványt a fenyőtűt is beleértve.