-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
Asszisztens
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Körülbelül 1200 éves az a zimbabwei baobab fa, amelynek törzsébe a híres kutató, Sir Livingstone is belekarcolta a nevét még 1885-ben.
A híres fát, amely az egyébként is turistalátványosság Viktória-vízesés közelében van, évente százezrek keresik fel, mégsem volt eddig ismert a kora, csupán becslésekkel próbálkoztak. - írja az ng.24.hu.
Az évgyűrűk számolása - itt nem működött
Az afrikai baobab fák a bolygó legkülönösebb fái közé tartoznak, ők maguk is óriássá nőnek, és hatalmas törzsükben gyakran nagy üreg található, gyakorlatilag számos, többé-kevésbé együtt növekvő törzsük van. Azonban nem lehet a korukat a szokványos módon, évgyűrűs módszerrel megállapítani, ugyanis összevissza nőnek az évgyűrűik, vannak évek, amikor egy sem, máskor pedig egy év alatt több is nő. (A trópusi fáknál sok esetben nem alkalmazható a módszer, ha nincsenek az élőhelyén jól elkülönülő évszakok.)
Radiokarbonos kormeghatározás
Most azonban egy nemzetközi összetételű kutatócsoport radiokarbonos módszerrel a fából több helyről vett minták segítségével elvégezte a kormeghatározást. A nyolcas összetételű fatörzs különböző pontjairól vett mintákból kiderült, hogy három generációhoz tartoznak. A legrégebbi minta alapján a fa 1150±50 évesnek bizonyult, vagyis körülbelül abban az időben kezdett nőni, amikor a magyarok még csak úton voltak a Kárpát-medencébe.
Ha tetszett, olvasd el: