-
Fogtechnikus
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
Bolti Eladó Pénztáros Állás
-
Tejelő szarvasmarha telep- Műszakvezetői állás
-
Műszaki ügyintéző
-
Kőműves
-
Terület karbantartó
-
Szervizszerelő
2024. 10. 28
-
Áruátvételi Munkatárs | Budaörs
2024. 10. 29
-
Üzletvezető
2024. 10. 30
-
DevOps Engineer
2024. 10. 30
-
Nemzetközi vállalkozási mérnök
2024. 10. 30
-
Szenior Hatósági Kapcsolatok Szakértő
2024. 10. 30
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Egyre növekszik az abiotikus és biotikus erdőkárok nagysága
Vallja dr. Csóka György, az Erdészeti Tudományos Intézet zoológusa. - Egyre gyakrabban találkozunk új károkozókkal, kórokozókkal, tehát olyan fajokkal, amiket korábban kisebb jelentőségűnek tartottunk, illetve egyáltalán nem is tartottunk kártevőnek. Évről évre egyre több új faj jelentkezik erdeinkben, és az idegenhonos rovar- és kórokozó fajok terjeszkedésének is célpontjai vagyunk. Ennek nemcsak a klímaváltozás az oka, hanem a megnövekedett nemzetközi kereskedelmi forgalom is.
Szaporodó rovarok és kórokozók
De az a tény, hogy ezek meg tudnak telepedni nálunk, és el tudnak szaporodni, időnként károkat is tudnak okozni, ez már egyértelműen a klímaváltozással van összefüggésben. Az igazi kérdés az: hogyan tudjuk ezt kezelni, mit kell ez ügyben tennünk? Nekem szent meggyőződésem, hogy elsősorban az erdő immunrendszerének, önszabályzó képességének, öngyógyító képességének a növelése a lehetséges megoldás. Ez pedig nem más - nagyon leegyszerűsítve -, mint a természetesség, az elegyesség, vegyeskorúság, a holtfa jelenléte, a természetes megújulás lehetősége. Ezenkívül ahol ez kivitelezhető, ott fontos a folyamatos erdőborítás, a vadállomány megfelelő szinten tartása, illetve az elviselhető szintre való beállítása.
Javítani kell az erdők állapotán
- A természetességi állapot javításának egyik legjobb eszköze a folyamatos erdőborítás melletti gazdálkodás - fűzi tovább a gondolatsort Kondor István, a Heves Megyei Erdészeti Igazgatóság első embere. - Ennek a feltételeit biztosítani kell. Az egyik a szakmai továbbképzés, a másik az, hogy valamilyen szintű érdekeltséget teremtsünk a gazdálkodók számára. Ez napjainkban az Európai Uniós támogatásokon keresztül megvalósul. A harmadik legfontosabb az, hogy a vadállomány mértékét és darabszámát az erdei ökoszisztémában betöltött szerepéhez igazítsuk. A folyamatos erdőborítás érdekében a természeti folyamatokhoz igazítunk minden gazdálkodási tevékenységet.
Ennek tulajdonképpen az a lényege, hogy - a természetből ellesve - a különböző fafajoknak a felújulási stratégiáját követjük, ahhoz igazítjuk eljárásainkat. - A genetika sok ember számára egy elvont, laboratóriumban, Petri-csészében és Betser-fülkékben végzendő tevékenység - mondja dr. Burovics Attila, az Erdészeti Tudományos Intézet főigazgatója. - Azonban, ha a Mátra domboldalaiba kisétálnánk, akkor az a tölgyes, ami ott van, vagy az északi oldalon lévő bükkös genetikai sokszínűsége, az a világ legmagasabb szintű változatossága egy adott területre vonatkoztatva.
Világcsúcstartó tölgyesek és bükkösök Magyarországon
Tehát a tölgyeseink, a bükköseink genetikai világcsúcstartók. Az utóbbi évtizedekben fedeztük fel, hogy az egyébként helyhez kötött, és nagyon hosszú életciklusú növények, egy- és kétszikűnél egyaránt, többféle genetikai változat fenntartására rendezkedtek be. Ennek oka van. Ez egy evolúciós stratégia, ezzel lehet a fenntarthatóságot, az alkalmazkodó-képességet fokozni. Tehát van miből szelektálni, és mindig van egy-egy olyan példány, vannak olyan csoportok, amelyek alkalmazkodnak a változó környezethez is.