-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Bardóczi Sándor 2020 január óta Budapest újonnan kinevezett főkertésze, illetve, ahogy személy szerint kérte - Budapest új fő-tájépítésze - Facebook oldalán sok személyes vélemény olvasható munkájával kapcsolatban, ezt szeretnénk most mi is megosztani magazinunkban. Az alábbi leírásban Budapest fásításával és facseréivel kapcsolatban olvashatunk érdekes gondolatokat:
"Amióta a városházán vagyok keresett már meg több sportesemény szervező, nagy nemzetközi cég azzal az igénnyel, hogy ők szívesen finanszíroznának faültetéseket. Hatalmas darabszámok és területigények röpködnek hihetetlenül rövid megvalósítási határidőkkel, ezért, miközben maximálisan respektáljuk a felajánlásokat és a segítő szándékot, célszerűnek tartok néhány alapvető információt megosztani erről:
Egy megüresedett fahely a fővárosban - sajnos nem éri el az előírt 2,25m2 területet sem
1. A főváros által kezelt területeken a 10ezer új fát programmal elfogytak az üres fahelyekre telepítés lehetőségei. Ezért a mennyiségi telepítés helyett a minőségire szeretnénk áttérni, miközben folyamatosan keressük azokat a fővárosi területeket, ahol új zöldfelületeket, parkokat tudunk majd létrehozni.
Egy fa a fővárosban közmű, zöld közmű
2. A minőségi telepítés azt jelenti, hogy a haldokló, valamilyen specifikus kártevővel vagy kórokozóval fertőzött, jelentősen balesetveszélyes, élet- és vagyonvédelmi szempontból tovább már nem fenntartható fáinkat új fákra cserélnénk, de olyan módon, hogy a talaját, túlburkolt környezetét új módszerekkel javítanánk fel, hogy tovább éljen, s kevésbé betegedjen bele a városi körülményekbe. Ez viszont drága. 100ezer forintnál kezdődik per darab, belvárosi környezetben akár felkúszhat a költség 1 millió forint fölé is, s ebből a fa ára a legkevesebb. Betonfeltörés, közművédelem, drénezés, spéci anyagok, mechanikai védelem, stb. Tudomásul kell venni, hogy a fa a városban közmű, zöld közmű. Az ára is annyi, mint más közműveké. Vigyázzatok a fáinkra, se a cigicsikk, se a kutyapisi, se a kerékpár fához kötözése, se a ráparkolás nem tesz jót nekik, egyelőre nem nevesített milliós értékeket tehettek egy rossz mozdulattal tönkre.
Egy XI kerületi ültetőgödörből kitermelt sittkupac
3. Nem tudunk azonnal fákat ültetni. A két legfontosabb faültetési időszak tavasz és ősz. Minél bonyolultabb az ültetési helyszín, annál több tervi előkészítést, engedélyt, egyeztetést igényel. A faiskolánknak (Tahinak) pedig elő kell készülnie ütemezhetően az igényekre.
4. Nem tudunk nagyon nagy fákat elültetni, mert annak az életesélyei rosszabbak. Minden faátültetés sokk egy növénynek, minél nagyobb, öregebb a növény, annál tovább tart a sokk, amíg nem nő. A fiatalabb növények hamarabb jutnak túl a sokkon, s adott esetben növekedésben le is előzik a nagyobb beültetett növényt. A fásítás 4D műfaj. Idő kell hozzá, hogy egy fa meg tudjon nőni. Én, mint minden növényekkel foglalkozó mérnök, 50 évben gondolkodom.
5. Ezek miatt a körülmények miatt szeretnénk új életet lehelni a Lomb Alapítványba, amit anno a Főkert, a Virágért, a Fővárosi Önkormányzat hozott létre, s ma tetszhalott állapotban van. Azért tesszük ezt, hogy az alapítvány fogadni tudja a nagylelkű felajánlásokat, mi pedig ebből a forrásból (is) ütemezetten hozzálássunk, hogy minőségi facserékkel, fásításra újonnan kijelölt területekkel a városi zöld infrastruktúrát fejleszteni tudjuk.